PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
W ŚMIECHOWICACH
ROK SZKOLNY 2022/2023
21 marca -pierwszy dzień kalendarzowej wiosny🌺🌼🌸🌞 to jeden z bardziej kolorowych dni w naszej szkole.
Uczniowie oraz pracownicy szkoły, jak co roku, tego dnia założyli kolorowe skarpetki (nie do pary) solidaryzując się z osobami chorymi na Zespół Downa. Zgodnie z coroczną tradycją nasze motto na dziś:
"Mam skarpetki nie do pary.
Powiesz pewnie: NIE DO WIARY!
Lecz nie wszystkie życia dary, muszą siebie łączyć w pary." 🌼💕🧦
To nie jedyne wydarzenie organizowane tego dnia w naszej szkole. Pojawiły się gry i zabawy a także ciekawe doświadczenia.
Po raz kolejny gościł u nas pan Łukasz Welik, który mile zaskoczył nas wszystkich przedstawiając rycerza Joannitę, który przyjechał z Jerozolimy z Henrykiem Sandomierskim oraz przenosząc nas do świata Marvela, który podbija serca fanów na całym Świecie takimi postaciami jak: kapitan Amerika, Iron członek Avengers, Szturmowiec Imperium, Bona Fett czy Najemnik.
W celu kultywowania tradycji wielkanocnych, pod kierunkiem pani Bartosik, punkt przedszkolny, zerówka oraz uczniowie klas I-VIII wykonali piękne palmy wielkanocne.
Ciekawą atrakcją dla klas IV-VIII okazały się także warsztaty fotograficzne, które przeprowadziła pani Agnieszka Surowiec. Uczniowie pod czujnym okiem p. Agnieszki mogli poczuć się jak profesjonaliści ! Poznali ciekawe triki fotograficzne ,mogli także spróbować własnych sił podczas wykonywania zdjęć.Z pewnością to był piękny i bardzo atrakcyjny dzień dla naszych uczniów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym oraz gościom za ciekawe zajęcia i wspólnie spędzony czas ❤️🧡💛💚

10 marca  Punkt przedszkolny, Zerówka oraz uczniowie klas 1-8 spotkali się z florystką - panią Moniką Bijak.
Pani Monika w ramach Doradztwa Zawodowego zapoznała uczniów z narzędziami pracy florysty, wykonując samodzielnie flowerboxy mogli się przekonać, jak w praktyce wygląda i jakich predyspozycji wymaga praca w kwiaciarni. Kreatywność, precyzyjność, cierpliwość, zdolności artystyczne i manualne – to tylko niektóre z cech i umiejętności niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Serdecznie dziękujemy Pani Monice Bijak za ogromne zaangażowanie, przybliżenie wykonywanego zawodu i przeprowadzenie cudownych warsztatów!

DZIEŃ KOBIET
Z okazji tego sympatycznego marcowego święta można było podziwiać występy artystyczne uczniów, przygotowane pod czujnym okiem nauczycieli naszej szkoły. Wspólnie z zespołem „Trójmiasto” działającym przy kole Gospodyń Wiejskich i Klubie Seniora oraz OSP Śmiechowice mieliśmy okazję zaśpiewać znane i lubiane przeboje nawiązujące do święta Kobiet. Na zakończenie uroczystości nie zabrakło ciepłych słów i serdecznych życzeń skierowanych do wszystkich Kobiet. Miłym akcentem były kwiaty ufundowane przez Radnego Powiatu Pana Witolda Stefaniaka oraz słodki poczęstunek przygotowany przez koło Gospodyń Wiejskich oraz Rodziców uczniów naszej szkoły, za które serdecznie dziękujemy ! Bez wątpienia ten wieczór uświadomił wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełni Kobieta, a świat bez Kobiet byłby jak ogród bez kwiatów !

Spotkanie z policjantem i pielęgniarką

Dwa niezwykle ciekawe spotkania w ramach doradztwa zawodowego.😃 Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co trzeba zrobić żeby zostać policjantem 👮🚨i pielęgniarką🧑‍⚕️💉🩺🩹💊. Dziękujemy serdecznie panu dzielnicowemu Grzegorzowi Chmielewskiemu i pani pielęgniarce z oddziału neurologicznego pani Żanecie za przybliżenie nam swoich ścieżek kariery. Były to niezwykle emocjonujące spotkania, w czasie których nasi goście z niezwykłą pasją przybliżali nam tajniki swoich zawodów i udowodnili, że kiedy robi się to, co się kocha to praca jest przyjemnością. Dziękujemy serdecznie!!! ❤️❤️❤️

Spotkanie z listonoszem

Ma czym polega praca listonosza??? Tego mogli się dziś dowiedzieć uczniowie naszej szkoły w ramach doradztwa zawodowego. Serdecznie dziękujemy panu listonoszowi za przybliżenie nam tajników swojego zawodu. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 😄 Również w naszej szkole nie zabrakło z tej okazji gier, zabaw i konkursów. Każda klasa rozwiązywała pakiet językowych łamigłówek. Były również zadania indywidualne zakodowane kodami QR. Nauka poprzez zabawę!!! Suuuuper!!! 👍👍👍❤️

WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE
14 LUTEGO gościliśmy panie z Sandomierskiego Centrum  Kultury, które przeprowadziły warsztaty archeologiczne w ramach Dziecięcej Akademii Kreatywności. W zajęciach uczestniczyło liczne grono uczniów od Zerówki do klasy VIII. Wprowadzenia do archeologii dokonała dr Katarzyna Radziwiłko - dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury. Warsztaty dotyczyły dwóch najstarszych rzemiosł: garncarstwa i tkactwa. Dzieci z zapałem i skupieniem lepiły z gliny naczynia metodą wałeczkową oraz tkały barwne, wełniane pasy przy
użyciu drewnianych krosen. 

LEKCJA HISTORII - CHORĄGIEW ZIEMI SANDOMIERSKIEJ
Ostatnio mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Łukasza Welika, pasjonata historii i rycerstwa, pracownika zbrojowni administrowanej przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy, przybliżył uczniom na czym polega zawód przewodnika i kustosza. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spektaklu o tematyce historycznej. Pełna niespodzianek i humoru podróż w przeszłość przybliżyła uczniom wygląd średniowiecznych rycerzy, elementy uzbrojenia, ceremonię pasowania na rycerza.Taka podróż w czasie do odległego, zakurzonego minionym czasem średniowiecza okazała się ciekawą lekcją historii.

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zaangażowani w działania WOŚP 31 finału, zebrali kwotę 655,40 groszy. Na kiermaszu można było zakupić pizzę, mufinki na słodko lub kurczakiem, ślimaczki z szynką, pyszne regionalne soki, zdrowe kanapki czy szarlotkę. W kilka przerw smakołyki zostały sprzedane. Zebrana kwota zasiliła konto WOŚP. Bardzo dziękujemy wszystkim, dzięki którym zorganizowanie kiermaszu było możliwe- uczniom, rodzicom, dziadkom i wszystkim kupującym.

"Mistrzowie energii"

W ramach promowania nawyków dbania o otoczenie, w tym oszczędzania energii oraz poznania tajników jej użycia, nasze przedszkole "Bajeczka" wzięło udział w kampanii "Mistrzowie Energii" realizowanej przez Fundację Czyste Powietrze i wspieranej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Dzieci uczestniczyły w zajęciach, w których zapoznane zostały z pracą podstawowych urządzeń elektrycznych, zorganizowana została również pogadanka na temat oszczędzania prądu. Uczniowie mieli również okazję sami zobaczyć jak działa prąd za pomocą kilku prezentowanych urządzeń, pod bacznym okiem wychowawcy grupy. Na koniec nasi najmłodsi uczniowie mieli za zadanie ułożyć puzzle tematyczne.
Oddział przedszkolny zrealizował tygodniowy temat: Urządzenia elektryczne. Podczas zabawy dydaktycznej ,,Jak powstaje energia?" oraz prezentacji multimedialnej ,,Skąd ten prąd?" dzieci poznały różne sposoby otrzymywania energii. Świetnie bawiły się przy rytmach piosenki ,,Czarodziejski prąd" oraz w trakcie zabawy badawczej ,,Balon" (balon pocierany wełnianym szalikiem elektryzował się, to znaczy gromadził ładunek elektryczny, który przyciągał inne przedmioty).Na podstawie wiersza ,,Pstryk" J.Tuwima oraz prezentacji multimedialnej ,,Wiemy, jak bezpiecznie korzystać z domowych urządzeń elektrycznych" dzieci rozmawiały o oszczędzaniu prądu ,a także o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń elektrycznych. Każde dziecko kolorowało znak ostrzegawczy ,,Nie dotykać urządzeń elektrycznych". Po jego dokładnym wycięciu przedszkolaki poszukiwały w sali urządzeń elektrycznych i umieszczały na nich znak ostrzegawczy. Na koniec wykonały oryginalne i ciekawe lampki z recyklingu oraz zwróciły uwagę , aby w prawdziwym oświetleniu wymienić zwykłe żarówki na energooszczędne.
W ramach zajęć związanych z konkursem "Mistrzowie energii" uczniowie klasy 1 i 3 zapoznali się z tematyką elektryczności. Podczas pogadanki nauczyciela dowiedzieli się czym jest prąd, jakie są metody jego otrzymywania i oszczędzania a także poznali zasady bezpiecznego zachowania w razie awarii elektrycznej. Uczniowie mieli okazję doświadczyć eksperymentu fizycznego z użyciem mierników energii elektrycznej. Następnie projekcja filmu edukacyjengo "Włącz ostrożność" dostarczyła im wiedzy na temat zagrożeń związanych z prądem elektrycznym. Dzieci miały także okazję zagrać w gry: "energetyczne balony", dooble oraz Piotrusia. Dowiedzieli się także jakie oznaczenia stosuje się w klasyfikacji energooszczędności przedmiotów elektrycznych. Uczniowie mieli jednocześnie okazję samodzielnie wykonać etykietę z wyżej wymienionymi oznaczeniami. 
Starsi uczniowie wykonali plakaty pokazujące sposoby oszczędzania energii, które pozwalają żyć ekologicznie i zaoszczędzić w skali roku sporą sumę pieniędzy. Wykonując doświadczenia zapoznali się jak działa turbina wiatrowa oraz panele słoneczne.
Przeprowadzone działania znacząco poszerzyły wiedzę uczniów w zakresie energii elektrycznej oraz korzyści płynących z jej oszczędzania.

ZABAWA KARNAWAŁOWA
Szkolna zabawa karnawałowa po raz kolejny prowadzona przez Wodzirejów z Pasją Podczas zabawy nie zabrakło dobrego humoru, szalonych tańców i ciekawych zabaw z animatorem. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

WIECZÓR KOLĘD    DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Magiczny Wieczor Kolęd połączony z obchodami Dnia Babci i Dziadka Uroczystość przygotowana przez uczniów naszej szkoły, z gościnnym udziałem zespołów Trójmiasto i Wspólnota Przez Jej Serce Był to wieczór spędzony w magicznej atmosferze przy słodkościach przygotowanych przez rodziców.
 Wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tego spotkania składamy gorące podziękowania. Obecność tak licznie zgromadzonej publiczności udowodniła, że wieczór ten był doskonałą integracją międzypokoleniową.

13 stycznia naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto. Członkowie grupy przybliżyli losy naszego państwa 🇵🇱 i żołnierzy polskich 🪖w czasie II wojny światowej. Uczniowie mogli poznać sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, zobaczyć mundury wojskowe, wyposażenie polskich żołnierzy. Mogli też wziąć udział w rekonstrukcjach musztry wojskowej z zastosowaniem bezpiecznych replik broni 📞🧨🔫🪖Pokaz dostarczył wszystkim uczniom wielu wrażeń.

11.01 EKSPERYMENTY CHEMICZNO -FIZYCZNE
Niecodzienna lekcja pt. "Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne" zaprezentowana przez grupę - Zaelektryzowani. Prowadzący zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia,  przybliżył dzieciom w bardzo prosty i atrakcyjny sposób tajników z zakresu fizyki i chemii. Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca.
JASEŁKA SZKOLNE
W naszej szkole odbyły się uroczyste obchody wyjątkowego Święta. Od rana dało się odczuć magiczną 🌟✨🎄świąteczną atmosferę. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który wszyscy niecierpliwie czekamy. W polską tradycję są wpisane jasełka, tę cudowną historię narodzin Jezusa, dzieci przedstawiły w niezwykłej scenerii i oryginalnych kostiumach. Uroku inscenizacji dodały kolędy 🎼zaśpiewane przez uczniów naszej szkoły.
Były to chwile pełne magii, uroku i radości.
Po występie zgromadziliśmy się całą szkolną rodziną wokół stołu wigilijnego, gdzie mieliśmy okazję połamać się opłatkiem i złożyć zgromadzonym życzenia 👩‍❤️‍👨
Dziękujemy wszystkim za dzisiejszy piękny dzień!Życzymy zdrowych, spokojnych, pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. 🎄👑⭐️🎁

Bezpłatny kreator zdjęć do legitymacji!


    Każdy uczeń powinien posiadać legitymację szkolną, a do każdej legitymacji jest potrzebne zdjęcie. Uczniowie szkół, mogą obecnie skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego w Internecie w celu przygotowania odpowiedniego zdjęcia do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej.

    Bezpłatny Kreator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej.
Fotografię można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to
smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta.
Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba
pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycie głowy.

    Fotografia do legitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:
● osoba widoczna na zdjęciu powinna patrzeć w kierunku obiektywu,
● twarz osoby pozującej do zdjęcia ma być ustawiona prosto,
● oczy osoby powinny być otwarte, a usta zamknięte,
● oświetlenie twarzy powinno być równomierne.

Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi.
Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?

    Wejdź w przeglądarkę internetową w swoim telefonie, a następnie skorzystaj z linku https://photoaid.com/pl/zdjecie-mlegitymacja-szkolna.
Wciśnij przycisk “Zrób zdjęcie” lub wybierz fotografię zapisaną na Twoim smartfonie.Wciśnij przycisk z napisem “Pobierz”.Zapisz zdjęcie na urządzeniu, z którego korzystasz.

    Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do
mLegitymacji lub tradycyjnej legitymacji szkolnej, którą będziesz się
identyfikował. Cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje
nie więcej niż minutę!

    Bezpłatny Kreator Zdjęć do mLegitymacji można znaleźć pod adresem:
https://photoaid.com/pl/zdjecie-mlegitymacja-szkolna

    Bezpłatny Kreator Zdjęć do tradycyjnej legitymacji szkolnej dostępny jest pod adresem:
https://photoaid.com/pl/zdjecie-do-legitymacji-szkolnej

6 grudnia WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
W naszej szkole mieliśmy okazję przywitać wspaniałego gościa! Odwiedził nas Święty Mikołaj 🎅❤️ Pełni podekscytowania i radości najmłodsi uczniowie zatańczyli i zaśpiewali dla Świętego  cóż to było za wydarzenie!
Uśmiechom nie było końca gdy każda mała rączka trzymała swój prezent chyba wszystkie dzieci były bardzo grzeczne 
Dziękujemy z całego serca Świętemu Mikołajowi 🎅🙏 to był niezapomniany dzień ❄️ czekamy na Ciebie za rok.

DZIEŃ GRECKI
 Uczniowie rozpoczęli fascynującą podróż do świata Grecji, której celem było wprowadzenie w tradycje kultury antycznej, utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu mitologii greckiej. Dzień pełen wiedzy oparty na przedstawieniu teatralnym, pracach, greckim poczęstunku zagadnień ukrytych w kodach QR        i quizach Kahoota. Uczestnictwo w tym wydarzeniu dało uczniom wiele radości      i satysfakcji.

Dzisiaj w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć Jego Ekscelencję Księdza
Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Dostojnemu Gościowi towarzyszyli
Proboszcz ks. Marian Kowalski. Księdza Biskupa z kwiatami i ciepłymi
słowami powitali uczniowie Naszej Szkoły wraz z dyrekcją Panią Jolantą
Ziarko i Panią Prezes Agnieszką Forc. Całe spotkanie przebiegło w bardzo
miłej i życzliwej atmosferze. Ksiądz Biskup podziękował za życzliwe przyjęcie, na koniec tej części, po krótkim przemówieniu Biskupa otrzymaliśmy pasterskie błogosławieństwo.

ANDRZEJKI
W naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana, zabawa andrzejkowa zorganizowana dla grup przedszkolnych oraz klas I-VIII. Zabawę, poprowadzili "WODZIREJE Z PASJĄ" . Przy dźwiękach skocznej muzyki bawili się uczniowie wszystkich oddziałównaszej szkoły. Przerywnikami w tanecznej zabawie były zdjęcia w bańce. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Samorząd uczniowski przedstawił przeróżne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości, uczestnicy andrzejkowych szaleństw z chęcią przekłuwali papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losowali magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, itp.Szaleństw, radości oraz uśmiechu było wiele i każdy z utęsknieniem czeka już na następny andrzejkowy bal. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego magicznego wieczoru.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Jak co roku 25 listopada wszystkie Misie na całym świecie obchodzą swoje święto Wszystkie dzieci z oddziału Zerówki przybyły ze swoimi kochanymi pluszowymi przyjaciółmi, by wspólnie uczcić ich święto. Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole był pełen uśmiechu i wspólnej zabawy. Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, tanecznych, quizach i zgadywankach. Mamy nadzieję, że ten dzień zostanie w pamięci przedszkolaków na długi czas.Konkurs „Mój przyjaciel Miś” z MISIEM w roli głównej został rozstrzygnięty!Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze, dlatego dyrekcja postanowiła przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia dla wszystkich 

11 listopada - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Świętujemy 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

AKCJA WOLONTARIATU
Nasi uczniowie włączyli się w akcję zbierania  karmy dla zwierzaków do Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia "Chrońmy Zwierzęta" Schronisko u Machowiaków 


W ramach akcji " Szkoła Pamięta" #szkolapamieta porządkowaliśmy Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Samborcu. Tym, którzy oddali swe życie za Ojczyznę złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy światełko pamięci. Niech ten czas będzie dla Was czasem zadumy i wspomnień...

27 pażdziernika nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w II ŚWIĘTOKRZYSKIEJ OLIMPIADZIE PRZEDSZKOLAKA 😀😀😀
Jest to przedsięwzięcie realizowane przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
W rywalizacjach sportowych w etapie gminnym wzięły udział dzieci z rocznika 2016 i młodsze z przedszkoli z terenu naszej gminy:
• Przedszkole Chobrzany;
• Przedszkole Samborzec;
• Przedszkole Skotniki;
• Przedszkole Śmiechowice;
• Przedszkole Zawierzbie;
• Przedszkole Złota.
Przedszkolaki rywalizowały w następujących konkurencjach:
• Bieg z pałeczką sztafetową;
• Tor przeszkód;
• Skok w dal z miejsca;
• Rzut woreczkiem do koła hula-hop. Nasi uczniowie spisali się na medal!!! 🏅🏅🏅 Kochani jesteśmy z Was dumni!!! BRAWO!!! 👏👏👏

19 pażdziernika w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci z klasy I 👩🏼‍🎓🧑🏻‍🎓👨🏼‍🎓✏️ Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, w części artystycznej przedstawili to, czego już się nauczyli w szkole. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz udzielali odpowiedzi na zagadki zadawane przez starsze koleżanki. Po zakończonej prezentacji pani dyrektor potwierdziła, iż dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty". Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie, podczas którego uczniowie przyrzekali godnie reprezentować swoją szkołę, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała pasowania każdego dziecka na ucznia. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej szkolnej rodziny! Najmłodsi otrzymali upominki, które sprawiły im wiele radości. Po zakończeniu części oficjalnej nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców, a także zasadzili na pamiątkę tego wydarzenia roślinkę w ogródku szkolnym. Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły! ❤️❤️❤️

Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, na której Pani Dyrektor Jolanta Ziarko złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły 👥 mieliśmy również okazję oglądać niezwykłe przedstawienie w wykonaniu naszych uczennic klas IV-VIII 👧🏻👩🏼‍🦰👩🏼‍🦱🤩👌Dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w tę uroczystość 😊😊😊 a wszystkim pracownikom oświaty raz jeszcze składamy najlepsze życzenia 💐

WYCIECZKA DO ZARZECZA
11 października całą szkołą udaliśmy się do Zarzecza – „Osady Marianów” - to piękne miejsce położone jest na skraju lasu 🌲🌲🌲🐾🦔🐿 Dzieci miały okazję spacerować po lesie, rozpoznawać poszczególne gatunki roślin 🍃🌾🌱oraz grzybów 🍄poznając ich budowę i ich podział na jadalne i trujące. Podczas zajęć kreatywnych, każdy z uczestników miał okazję wykonać amulet odwagi oraz zielnik z wykorzystaniem zebranych wcześniej roślin i ziół. W namiocie TIPI ⛺️dzieci przeżyły indiańską przygodę. Następnie, uczestniczyły w zabawach. Nie zabrakło przeciągania liny, 👀👥zjazdu na tyrolce, strzelania z łuku 🏹 przejażdżki na gokartach 🚗 oraz przejażdżki wozem. Uczniowie ochoczo brali udział w proponowanych zabawach. Zwieńczeniem wycieczki było pieczenie przy ognisku ziemniaków 🥔
i kiełbasek 🥓, które potem zajadali ze smakiem na świeżym powietrzu 🌤🍀😊.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
- PIKNIK RODZINNY
W niedzielę  9 października odbył się Piknik Rodzinny - Święto Pieczonego Ziemniaka Pogoda dopisała nie zabrakło również atrakcji - występy uczniów SP Śmiechowice, dmuchańce, malowanie twarzy, piosenki z gitarą, fotobudka, zabawa w puszczanie baniek mydlanych, gry i zabawy ruchowe. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa. Mieliśmy okazję skosztować pysznych dań które przygotowali m.in. Koła Gospodyń Wiejskich ze Śmiechowic i Żukowa oraz Trójmiejski Klub Seniora, zajadaliśmy się kiełbaskami i ziemniakami z ogniska o które zadbali Panowie Strażacy z miejscowego OSP oraz pysznymi ciastami pieczonymi przez nasze mamy. To był wyjątkowy pełen atrakcji dzień który mamy nadzieję powtórzyć za rok.


07.10.2022 ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA



Spotkanie z policjantem - 6.10

O zasadach bezpieczeństwa nie tylko w drodze do szkoły przypomniał nam pan policjant Grzegorz Chmielewski z Komendy Policji w Koprzywnicy. Dziękujemy serdecznie!!!

Dzień Chłopaka w naszej szkole! 😀 🤠Kochani Panowie 🤵🤵- Wszystkiego Najlepszego!!! ❤️❤️❤️

 28. 09 - Wizyta Pani Anny Sucheckiej przedstawicielki Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sandomierzu. Pani Ania przeprowadziła dwa spotkania - z uczniami młodszymi, dotyczące zdrowego odżywiania oraz z klasami IV-VIII - " Asertywność - narkotyki, dopalacze, uzależnienia". Serdecznie dziękujemy za olbrzymią dawkę wiedzy przekazaną w bardzo interesujący sposób. 

28.09 ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

Polska jest największym producentem tych owoców w Europie, a ich wysoka jakość jest ceniona  na całym świecie. W naszej szkole dzień ten przebiegał bardzo apetycznie.


23 września - SZUKAMY PANI JESIENI

23.09 WARSZTATY KULINARNE
Naleśniki to jedno z najbardziej  popularnych dań ze względu na łatwość ich przygotowania i wiele możliwości przyrządzenia – przypadną więc do gustu zarówno miłośnikom słodkości, jak i osobom lubiącym wytrawne potrawy. Nasi uczniowie też je uwielbiają - było pysznie!!!

NAUKA PŁYWANIA
Po wakacyjnej przerwie uczniowie klas III i IV kontynuują naukę pływania.

29 AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA
Tegoroczne hasło kampanii brzmi: " Wszystkie śmieci są nasze". Uczniowie naszej szkoły również zaangażowali się w sprzątanie okolicy i segregację odpadów.

15 września Międzynarodowy Dzień Kropki
- święto krteatywności, odwagi i zabawy

BIEG FAIR PLAY 2022
Szerzymy uczciwość w sporcie i w życiu!!!! Bieg fair Play
 w naszej szkole.

RAJD ROWEROWY
Tradycji stało się zadość!!! 
Jak co roku  nowy rok szkolny inaugurujemy rajdem rowerowym.
🚴🚴🚴🚴🚴🚴🚴🚴🚴🚴 
Dzisiejsza trasa prowadziła do Ossolina. Mieliśmy okazję obejrzeć ruiny zamku Ossolińskich oraz kapliczkę zwaną "Betlejek". Pokonaliśmy 23 kilometry. Zmęczeni ale zadowoleni i dumni z siebie wróciliśmy do szkoły.

NARODOWE CZYTANIE 2022
"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza

Drodzy uczniowie zapraszamy 1 września !!!
Msza święta- godzina 8.00
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na sali 
o godzinie 9.15
Do zobaczenia!!!



ROK SZKOLNY 2021/2022

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 


22. 06 - Wycieczka rowerowa po okolicy i spacer na pizzę. 😀🚴🍕


Spotkanie z pielęgniarką szkolną Panią Martą Bujak dotyczące problemów okresu dojrzewania.

Wycieczka do Sandomierza 
13 czerwca klasy młodsze odwiedziły Sandomierz. W programie - przejście Podziemną Trasą Turystyczną (słynnymi sandomierskimi lochami XV, XVI w.) wybicie własnoręcznie pamiątkowej monety "talarka", spacer po Rynku - opowieść o orle z Ratuszowej wieży, zwiedzanie Zbrojowni Rycerskiej, spacer obok kościoła Świętego Jakuba, spacer lessowym wąwozem, rejs statkiem.


Lekcja o zawodach
 W klasie "0" przeprowadzona  została przez pracownika Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sandomierzu Panią Lucję Strużyk lekcja o zawodach. Dziękujemy serdecznie !!! 

WYCIECZKA DO LUBLINA
7 czerwca  klasy starsze odwiedziły Lublin .A w programie- Stare Miasto i Zamek     a na nim między innymi obraz Jana Matejki, Ogród Botaniczny UMCS i coś dla ciała czyli "Mania skakania" - park trampolin. Było suuuper!!!

PIKNIK Z OKAZJI DNIA DZIECKA W SAMBORCU

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY
"O mowie nienawiści i hejcie"
Warsztaty dla młodzieży przeprowadziły dziś w naszej szkole Panie z Gminnej Biblioteki Publicznejw Samborca. Bardzo ważne treści w atrakcyjnej formie!!! Serdecznie dziękujemy Paniom Ani i Ilonie za całoroczna bardzo owocną współpracę z naszą szkołą.

WIZYTA W GRUPIE PRODUCENCKIEJ "ZŁOTY SAD"
1 czerwca w ramach zajęć z doradztwa zawodowego wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Złotej odwiedziliśmy Grupę Warzywniczo-Sadowniczą " Złoty Sad" Serdecznie dziękujemy panu prezesowi Witoldowi Stefaniakowi za oprowadzenie nas po zakładzie i ciekawe przybliżenie nam zasad jego funkcjonowania. Mieliśmy okazję dowiedzieć się ilu wykwalifikowanych pracowników różnych specjalności potrzeba do efektywnej pracy takiego zakładu.

RAJD ROWEROWY
Sezon rowerowy w Szkole Podstawowej w Śmiechowicach uważamy za otwarty !!! Dziś pokonaliśmy 25 kilometrów przemierzając trasę do ruin zamku w Międzygórzu. Było fantastycznie!!!

DLA CIEBIE MAMO, DLA CIEBIE TATO

Najlepsze życzenia swoim rodzicom złożyli również najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Dziś odbyło się przedstawienie, w trakcie którego dzieci zaprezentowały zaproszonym rodzicom wiersze, tańce i piosenki. Wszystkim Mamom i Tatusiom raz jeszcze składamy najlepsze życzenia.

EKOLOGICZNY OGRÓDEK PRZYSZKOLNY
Praca w przyszkolnym ogródku wre!!! Uczniowie klasy "0" siali dziś łąkę kwietną, uczniowie starsi przygotowywali grunt. Już nie możemy się doczekać letnich kwiatów i dźwięku uwijających się nad nimi pszczół i innych owadów. Będziemy na bieżąco pokazywać efekty naszej pracy.

4 MAJA DZIEŃ STRAŻAKA
Uczniowie klas młodszych odwiedzili remizę OSP i poznali pracę strażaka z bliska.
Wszystkim strażakom z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia!!!

WIWAT 3 MAJ!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
Międzynarodowy Dzień Czytania w naszej szkole upłynął pod hasłem " Obudź pasję czytania".Mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie promujące czytelnictwo. Starsi uczniowie czytali młodszym kolegom i koleżankom. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej szkolnej biblioteki. Czekają tam na Was wspaniałe, bardzo ciekawe, pełne przygód książki.

Międzynarodowy Dzień Ziemi w naszej szkole!

Już od najmłodszych lat zwracamy uwagę na ochronę klimatu i uczymy się odpowiedzialności za nasze lokalne środowisko.
#SprzątamyDlaPolski ❤️❤️❤️ A w programie znalazły się ..- ekologiczne przedstawienie w wykonaniu klas młodszych, zajęcia promujące ochronę środowiska, wykonywanie lapbooków i oczywiście sprzątanie naszej najbliższej okolicy. To był bardzo pracowity dzień ale cieszymy się, że dzięki nam Ziemia jest choć trochę czystsza.🌍🌎🌏


79 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
20 kwietnia we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przeprowadzona została Akcja Żonkil mająca na celu upamiętnienie 79-tej rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Mieliśmy okazję wysłuchać opowiadania napisanego specjalnie na tę okazję pt. " Prawdziwi przyjaciele. Pani Agnieszka przybliżyła mam historię Żydów w czasie II wojny światowej nie tylko tych zamieszkujących Warszawę ale również tych mieszkających w naszej okolicy - w Śmiechowicach i Wielogórze. Wykonaliśmy również żółte żonkile będące symbolem tego wydarzenia.19.04.1943 - PAMIĘTAMY!!!!


13 kwietnia u nas w szkole Wielkanoc!!! 
Z wielkim zapałem przygotowywaliśmy wielkanocne śniadanie. Wysłuchaliśmy również informacji o świątecznych zwyczajach i symbolach. Nie zabrakło wielkanocnych "jajeczkowych" zajęć.
Z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć wszystkim serdeczne życzenia! Zdrowych, spokojnych, błogosławionych Świąt !!!


Międzynarodowy Dzień Książki

W przeddzień rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena  świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci była Kanadyjska Sekcja IBBY. Przesłanie dla dzieci napisał Richard Van Camp.
Bibliotekarze z Gminnej Biblioteki w Samborcu odczytali adresowany do dzieci list oraz zaprezentowali niezwykłe zbiory z Oddziału dla Dzieci i młodzieży: książki interaktywne, z rozszerzoną rzeczywistością, z lupami, wyszukiwanki, książki zapachowe, dotykowe, bez obrazków i bez słów. 📚
Dzieci natomiast wcieliły się w rolę ilustratorów i stworzyły rysunki przedstawiające bohaterów książki „Czytanie jest super” M. Leafa. Wspólnie przeczytali zilustrowany fragment traktujący o kraju Alefajnie. 
Serdecznie dziękujemy Paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej za uświetnienie Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Niezwykłe i orginalne książki jakie przyniosły ze sobą Panie zachwyciły naszych uczniów. 


Tydzień kolorów


Dzień bez plecaka w naszej szkole! 


Powitanie wiosny

21.03 uczniowie naszej szkoły witali wiosnę. Były gry, zabawy, wiosenne przedstawienia i kodowanie, topienie Marzanny, zielone, przepyszne kanapki. Nie obyło się bez zawodów sportowych, wiosennego spaceru oraz zajęć kulinarnych z Panem Kamilem i prelekcji Pani Marty na temat zdrowego odżywiania się. Było fantastycznie !!! Wiosno cieszymy się, że już jesteś z nami!

Dzień Piekarza i Cukiernika w naszej szkole.


14 marca MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATEMATYKI
Międzynarodowy Dzień Matematyki proklamowano Rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku. W latach poprzednich niektóre kraje 14 marca (3/14) obchodziły Dzień Liczby Pi, ponieważ wartość tej powszechnie znanej stałej matematycznej, wynosi w zaokrągleniu 3,14. Matematyka obecna jest wszędzie w nauce i technologii, w organizacji naszych społeczeństw, w wielu dziedzinach, którymi sie zajmujemy (np. muzyka, sztuka, filmy animowane, gry strategiczne,smaftfony, budżetowanie, pojecia matematyczne).Symbol liczby Pi - π - został pierwszy raz użyty w 1706 roku. Jest to pierwsza litera greckiego słowa περίμετρον – perimetron, co oznacza obwód. Uczniowie naszej szkoły także wzięli udział w tym święcie poznając liczbę π.

Wyjazd do Sandomierza do Parku Robotów

11. 03. 2022r. klasa II i III  uczestniczyła w warsztatach majsterkowania w drewnie - kompozycja flor - art, czyli bukiet kwiatów w nietypowym wydaniu 

Wszystkim Paniom w dniu ich święta składamy najlepsze życzenia!!! 

Solidarni z Ukrainą!!!

Wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki na rzecz rodzin ukraińskich przebywających na terenie naszej gminy -naszym wspaniałym uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy za okazane serce!!!
❤️❤️❤️❤️
Jesteście wspaniali!!!
Udało nam się zebrać tyle darów, że część z nich przekazaliśmy na ręce Pana radnego Leszka Nowaka, który dołączył je do zbiórek sołeckich.

3.03.2022r. Dzieci z oddziału przedszkolnego odkryły sekrety szkolnej biblioteki.📖📖📖 📚📚📚😀❤️ Poznały " życzenia książki", sposoby korzystania z biblioteki oraz dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza. O wszystkich tajnikach działalności biblioteki bardzo ciekawie opowiadała im pani Jolanta Juda - nasza szkolna bibliotekarka.

Nasi uczniowie  przenieśli się do prehistorycznego świata zamieszkiwanego przez dinozaury. 🦕🦖🦕🦖Wszystko to z okazji obchodzonego dnia 26 lutego Dnia Dinozaura. Dzieciaki z Oddziału Przedszkolnego miały okazję oglądać wybuchy wulkanu, usłyszeć groźne ryki tych stworów. Na krótką chwilę zmieniły się w badaczy przeszłości 🔍🔎 i z wielkim entuzjazm odsłaniały szkielety dinozaurów i odciskały w masie plastycznej ślady ich stóp - zostawiając jednocześnie kolorowe ślady swoich małych stópek. Uczniowie kl. II poznali pracę paleontologa, a także kodowali robota Ozobot zgodnie z podanymi warunkami. Był to niezapomniany dzień pełen emocji, dobrej zabawy i mnóstwa śmiechu. 

WARSZTATY KULINARNE
 24 LUTEGO - TŁUSTY CZWARTEK
Serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich "Śmiechowiczanie" za cenną lekcję kulinarną, ogromną cierpliwość i pokazanie nam, że smażenie pączków wcale nie jest aż takie trudne jak nam się wydawało. Pączki były przepyszne!

24.02.2022r🎉🎈🎊🎈 Przebierańcy, szalone tańce, wspaniałe śpiewy i mnóstwo, mnóstwo śmiechu i radości!!! To dopiero była zabawa!!! 

21.02 MIĘDZYNARODOWY 
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego pełne konkursów interaktywnych, gier i zagadek językowych. Dziękujemy Pani Dyrektor i Pani Joli Judzie za organizację tego językowego święta.

DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ
Czy wiecie, że 19 lutego obchodzimy rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika? Jest to jednocześnie Dzień Nauki Polskiej.
Dzień poświęcony upamiętnieniu dokonań polskich naukowców. My również
uczciliśmy ten dzień specjalnym pokazem doświadczeń chemicznych i
fizycznych, na który starsi uczniowie zaprosili najmłodszych.
Było fantastycznie!!! Zachwytom nie było końca!!! Dziękujemy serdecznie Pani Asi i Pani Dominice za pomoc i koordynację pokazu.

Kot to zwierzę uwielbiane i hodowane na całym świecie. To zaraz obok psów ulubiony towarzysz człowieka. W kalendarzu 17 lutego to święto wszystkich kotów, dlatego też dzieci z Oddziału Przedszkolnego świetnie się bawiły zamieniając się w te miłe futerkowe stworzenia. Nie obeszło się bez picia mleka i ulubionych kocich zabaw.  Dzień Kota to nie tylko okazja do zabawy, ale przede wszystkim czas na refleksję nad losem dzikich i bezdomnych kotów. Pamiętajmy więc o pomaganiu bezdomnym kotom, bo już nawet przedszkolaki wiedzą, że trzeba ponosić odpowiedzialność za te stworzenia, które oswoiliśmy.

Występy uczniów dla Babci i Dziadka



Dzień Bezpiecznego Internetu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z wirtualną Drużyną Sieciaków dbającą o bezpieczeństwo w sieci. Na zajęciach korzystaliśmy z tablicy interaktywnej określając między innymi korzyści i zagrożenia związane z działaniem w sieci. Aby usystematyzować swoją wiedzę uczniowie wykonali lapbooki.

SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM
11 stycznia 2022 w naszej szkole gościliśmy pana policjanta. Opowiadał nam o zagrożeniach i zalecanych działaniach profilaktycznych w zakresie naszego bezpieczeństwa podczas ferii  zimowych oraz w codziennych sytuacjach. Przypomnieliśmy także numery alarmowe. Było to bardzo pouczające spotkanie. Dziękujemy.

Niech czas Świąt Bożego Narodzenia
będzie pełen radości, wytchnienia od codziennego pędu.
Życzymy, by Święty Mikołaj przyniósł Wam i nam wszystkim najpiękniejszy prezent - zdrowia i miłości.
Życzymy wszystkim Dzieciom i Rodzicom Wesołych Świąt!

Wycieczka do Wytwórni Krówki Opatowskiej - 10.12.2021r.


Wizyta Mikołaja w naszej szkole - 6.12


SPOTKANIE Z PODRÓżNIKIEM
2 grudnia odwiedził nas podróżnik, opowiadał o swojej podróży do Argentyny. Przywiózł tradycyjne stroje, instrumenty muzyczne, szachy  i wiele innych ciekawostek. Nauczył nas także tanga. To była wspaniała podróż. Dziękujemy.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Bierzemy udział w akcji #SzkołaDoHymnu. Dziś punktualnie o 11.11 uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Śmiechowicach odspiewali hymn!!! 
Obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole za nami!!! Naprawdę się działo - warsztaty, escaperoomy, prezentacje, prace plastyczne, konkurs "Drzwi do niepodległości" Dziękujemy serdecznie Paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej za warsztaty o Superbohaterkach. Dużo się dowiedzieliśmy!!! #Niepodległość

#Szkoła Pamięta

W ramach akcji MEN #SzkołaPamięta wybraliśmy się  na Cmentarz Parafialny w Samborcu aby uporządkować Grób Nieznanego Żołnierza. Na grobie złożyliśmy również kwiaty i zapalili światełko pamięci dla żołnierzy poległych w walce za nasza Ojczyznę.

Dzień Bibliotek Szkolnych

 27 pażdziernika w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji uczniowie przygotowali krótki program o historii książki i pisma. Nie zabrakło również inscenizacji wierszy Jana Brzechwy w wykonaniu najmłodszych uczniów. Uczestnicy mierzyli się z zagadkami i konkursami. Kreatywnością popisali się uczniowie klas starszych prezentując na sobie, a dokładnie na koszulkach " chodzące reklamy książek ". Cała uroczystość przebiegła w miłej atmosferze.

Dzień Owoców i Warzyw

19 pażdziernika uczniowie z Oddziału przedszkolnego świętowali Dzień Owoców i Warzyw. Dzieci przekonały się, że owoce i warzywa to samo zdrowie.

Dzień Edukacji Narodowej

Wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty z naszej szkoły i nie tylko życzymy realizacji zawodowych oraz osobistych marzeń! WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!💐❤💐❤💐

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 września w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodnosci językowej. Do obchodów święta dołączyliśmy się i My. Nie zabrakło ciekawych konkursów, wspólnie tworzyliśmy słownik obrazkowy, odgadywaliśmy w jakich językach są napisy ukryte w całej szkole. Do nauki języków zachęcały nas plakaty oraz przepyszne potrawy w kolorach flag narodowych. To był bardzo intensywny i pouczający dzień. 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Ma pobudzać kreatywność oraz pomysłowość dzieci, a także zachęcić je do tworzenia. Do świętowania dołączyliśmy i my!!! 

Rajd rowerowy

10 września w ramach naszej corocznej tradycji promowania zdrowego stylu życia wybraliśmy się na rajd rowerowy do Klimontowa. Nie spodziewaliśmy się, że pokonamy aż 41 kilometrów. Brawo My!!! 💪💪💪
Naszym drugim zaskoczeniem była niezwykła historia i piękno zabytków tego niewielkiego miasteczka, o których wspaniałe opowiedział nam miejscowy przewodnik Pan Stanisław Sas Tarnawski 😉😀. Po drodze odwiedziliśmy również Park Katyński w Byszowie. Obejrzeliśmy też kombajn Pana Chmielewskiego. 

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2021/2022


Rozpoczęcie roku szkolnego - 1 września 2021 r.


Zimowa przerwa świąteczna - 23 – 31 grudnia 2021 r.


Ferie zimowe - 17 - 30 stycznia 2022 r.


Wiosenna przerwa świąteczna - 14– 19 kwietnia 2022 r.


Sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej:

24 maja 2022 r. godz. 9.00 język polski

25 maja 2022 r. godz. 9.00 matematyka

26 maja 2022 r. godz. 9.00 język obcy

Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

15 października 2021 r.

12 listopada 2021 r.

7 stycznia 2022 r.

2 maja 2022 r.

24 - 26 maja 2022 r. – spr. kl. VIII

17 czerwca 2022 r.

Zakończenie roku szkolnego - 24 czerwca 2022 r.

Ferie letnie - 25 czerwca – 31 sierpnia 2022 r.



Rok szkolny 2020/2021


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

25 czerwca 2021 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. O godzinie 10.30 w sali gimnastycznej  Szkoły Podstawowej w Śmiechowicach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021.Część oficjalną uroczystości rozpoczęła Pani Dyrektor podsumowując  rok szkolny i życząc wszystkim uczniom udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody. Aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzące od września wyzwania. Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Panią Dyrektor i Wychowawców nagród za wysokie wyniki w nauce i sukcesy osiągnięte w konkursach.  Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

Pożegnanie klasy VIII

Dnia 23.06.2020 odbyło się uroczyste zakończenie szkoły podstawowej ósmoklasistów. Najpierw nasze ósmoklasistki wraz z młodszymi kolegami zaprezentowały taniec - poloneza. Następnie przedstawiły program składający się z licznych wierszyków oraz tekstów, a także krótką inscenizację przedstawiającą momenty z życia szkolnego. Nie zabrakło czasu na przemówienia, podziękowania, wręczanie kwiatów, pamiątek czy dyplomów. Mamy nadzieję, że ukończenie szkoły podstawowej to nie tylko koniec starej, ale też i początek nowej drogi, w którą uczniowie zabiorą zdobyte tu doświadczenia. Bo przecież "do mety przybywa się tylko po to, by wyruszyć znowu dalej".

Zoo - Leśne Zacisze w Lisowie - wycieczka

18 czerwca przedszkolaki i uczniowie młodszych klas wraz z opiekunami odwiedzili Zoo Leśne Zacisze w Lisowie. Czekało tam na nich mnóstwo atrakcji - dużo przeróżnych zwierząt, plac zabaw, a po wszystkim zmęczeni mogli odpocząć na hamakach. Wrażenia niezapomniane

Rajd rowerowy

17 czerwca udaliśmy się na rajd rowerowy do Koprzywnicy. Byliśmy w pięknym kościele Św. Floriana, ruinach klasztoru Cystersów i nad zalewem oraz na  pyyyysznych lodach!!! W drodze powrotnej odwiedziliśmy także dwór w Skotnikach.

 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA
08.06.2021 - Uczniowie starszych klas wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Sandomierza. Tak blisko, a okazuje się, że odkryliśmy wiele nowych, ciekawych miejsc. Wycieczkę zaczęliśmy od wejścia na Bramę Opatowską, następnie zwiedzaliśmy meleksem Sandomierz, przespacerowaliśmy się Wąwozem Królowej Jadwigi oraz wyruszyliśmy na rejs statkiem po Wiśle. Na koniec zostawiliśmy sobie spacer po Górach Pieprzowych.

Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka i XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odwiedziły nas zdalnie Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej a wraz z nimi Florka... Najmłodsi uczniowie spędzali ten czas na zabawach stolikowych w klasie. Nie zabrakło ruchu na świeżym powietrzu i pysznych lodów. Starsi uczniowie postanowili spędzić ten dzień aktywnie. Wzięli udział w rajdzie rowerowym po okolicy. Tym razem okolice Chobrzan. 

Spotkanie z policjantem

20 maja odwiedzili nas Panowie  policjanci z Komisariatu Policji w Koprzywnicy. Opowiedzieli nam o swojej pracy, a także o bezpieczeństwie podczas wakacji.

W tym roku przypada 230-ta rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie taka ustawa. To wielkie osiągnięcie miało na celu ratowanie naszej Ojczyzny aby zachować jej niezależność państwową i ocalić przed dalszymi rozbiorami. PAMIĘTAJMY 3 MAJA 1791 ROK!!!! 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Z tej okazji uczniowie głośno czytali fragmenty książki "Puszka" Barbary Kosmowskiej. Ponadto wykonali plakat dowolna techniką pod hasłem " Książka moim przyjacielem"

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Obchody Dnia Ziemi są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. 

Szanowni Państwo
Rodzice/ Opiekunowie prawni
Drodzy Uczniowie kl. 1-3


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021r. , wchodzącym w życie w dniu 26 kwietnia 2021 r. , zmieniającym rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 2020r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że:

I. W dniu 26 kwietnia br. tj. w poniedziałek, uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki w trybie hybrydowym w ścisłym reżimie sanitarnym.

Podajemy plan zajęć dla klas 1-3 na tydzień od 26.04.21r. do 30.04.21r.

Poniedziałek 26.04 – klasa 1, 2 – nauka zdalna, klasa 3 – nauka stacjonarna w szkole
Wtorek 27.04 – klasa 1, 3 – nauka zdalna, klasa 2 – nauka stacjonarna w szkole
Środa 28.04 – klasa 2, 3 – nauka zdalna, klasa 1 – nauka stacjonarna w szkole
Czwartek29.04  - klasa 1,2 – nauka zdalna, klasa 3 – nauka stacjonarna w szkole
Piątek 30.04 - klasa 1, 3 – nauka zdalna, klasa 2 – nauka stacjonarna w szkole

II. Klasy 4- 8 w tygodniu 26.04. - 02.05.21r. nadal kontynuują naukę w   
     trybie zdalnym.
III. Na wniosek rodziców zapewnia się opiekę świetlicową uczniom klas             1-3.
IV. Nie wprowadza się zmian w funkcjonowaniu Punktu Przedszkolnego i 
      Oddziału Przedszkolnego.

W czasie przerw na korytarzach uczniowie poruszają się tylko w wyznaczonej dla nich przestrzeni zachowując dystans społeczny.
Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
W czasie nauki stacjonarnej obowiązują Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół
podstawowych.

Wszystkim naszym uczniom, ich rodzinom oraz sympatykom naszej Szkoły życzymy radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych. 🐥🐣🐥🐣 Dyrekcja i Grono Pedagogiczne SP w Śmiechowicach.

„Znamie! Znam je?” – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry



„Pieprzyk, znamię
Sprawdzę nogę,
Może groźne, sprawdzę ramię”
                                      Daniel

W tym roku szkolnym Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka „Znamię! Znam je?”.

Uczniowie klasy VII i klasy VIII zapoznawali się z cechami charakterystycznymi pozwalającymi na rozpoznanie czerniaka. Pogłębili wiedzę na temat profilaktyki i leczenia złośliwego nowotworu skóry.
 Obecnie czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry jest jednym z groźniejszych zmian, jakie dotykają naszą skórę. Jednak wykryty wcześnie daje prawie stuprocentową wyleczalność.
W ramach lekcji biologii uczniowie dowiedzieli się, jakie są przyczyny powstawania czerniaka. Wywołują go szkodliwe promienie ultrafioletowe, które z powodu dziury ozonowej docierają do nas.

Uczniowie poznali też tzw. złote zasady dotyczące profilaktyki czerniaka :
1.Całkowity zakaz korzystania z solarium.
2. Noszenie odzieży celem osłonięcia skóry.
3. Używanie kremów z filtrami .
4. Noszenie czapek, kapeluszy.
5. Unikanie słońca w godz. 12.00 - 14.00.
6. Noszenie okularów z filtrem.
7. Opalanie się w cieniu.
8.Badanie znamion u dermatologa.

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat czerniaka?

Zapraszamy do interaktywnej gry!
https://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/nasze-kampanie/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol/gra-interaktywna

SZANOWNI RODZICE

W dniach od 29 marca do 11 kwietnia 2021r. ograniczone będzie stacjonarne funkcjonowanie przedszkoli w całym kraju. W związku z powyższym zajęcia będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nauczyciele wzorem ubiegłego roku będą przesyłać propozycje zabaw i zajęć poprzez komunikator Messenger.

Ponadto, w tym okresie na wniosek rodziców przedszkole i oddział przedszkolny zapewnia organizację zajęć na terenie placówki dla dzieci:

  • rodziców dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
  • rodziców dzieci, którzy:
- są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą;
- realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego;
- realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19;
- pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny;
wykonują działania ratownicze;
- są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
- są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
- są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
- są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych;
- są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3;
- są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe i realizują zadania na terenie tych jednostek.
Na podstawie § 2 ust. 4 pkt 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W związku z tym bardzo proszę o zgłoszenie do piątku do godziny 9.00 osób, które wykonują w/w zawody i będą potrzebowały opieki dla swoich dzieci.

Drodzy Uczniowie! Szanowni Rodzice!
Dla przypomnienia:
Zgodnie z art. 44k ust. 1 ustawy o systemie oświaty uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny. Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej. By uczeń mógł być nieklasyfikowany muszą zatem wystąpić łącznie dwie przesłanki: absencja na zajęciach powyżej 50% oraz brak ocen umożliwiających nauczycielom ustalenie ocen klasyfikacyjnych.
Aby nie dopuścić do takiej sytuacji bardzo proszę o systematyczne łączenie się na zajęcia zdalne oraz wywiązywanie się z zadanych prac, które są podstawą do wystawiania ocen bieżących stanowiących podstawę klasyfikacji.!!!W przypadku nieobecności ucznia na zajęciach, prosimy Rodziców o każdorazowe usprawiedliwianie tej nieobecności u wychowawcy klasy. Za nieobecność na lekcji uważa się także zalogowanie się do zdalnego nauczania a następnie brak aktywności i wyłączona kamerka.

Powitanie wiosny
w naszej szkole

Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej
w Śmiechowicach z dnia 19.03.2021r.

Szanowni Państwo
Rodzice/ Opiekunowie prawni Uczniów
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021r. a wchodzącym w życie z dniem 22 marca 2021r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Od dnia 22 marca 2021 r. do dnia 11 kwietnia 2021 r., klasy I-III przechodzą na nauczanie zdalne. Tym samym, do 11 kwietnia br. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkoły.
Organizacja pracy szkoły w dniach 22.03.2021 r. – 11.04.2021 r.
1. od 22.03.21r. do 31.03.21r. – nauczanie zdalne
2. od 01.04.21r. do 06.04.21r. - Wiosenna Przerwa Świąteczna
3. od 07.04.21r. do 09.04.21r. – nauczanie zdalne
W klasach I- VIII w powyżej podanych terminach:
1) Nauka odbywa się zdalnie, zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
2) Nauka odbywa się w sposób synchroniczny za pomocą aplikacji MS Teams (lekcje online) oraz asynchroniczny (przekazywanie treści) za pomocą aplikacji MS Teams.
3) Odbywają się również zajęcia dodatkowe, w tym zajęcia organizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
4) Świetlica szkolna zapewnia działalność opiekuńczą dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej.
Rodzice dziecka, którzy chcą korzystać z opieki świetlicowej, składają wniosek do dyrektora szkoły o objęcie ich dziecka opieką.
5) Dyrektor szkoły umożliwia dzieciom objętym opieką z klas I- III, realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
Uwaga:
W przypadku uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub braku możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, dyrektor ma obowiązek umożliwić uczniowi realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
O powyższych sytuacjach należy informować wychowawcę oddziału.
I. Terminy konsultacji z psychologiem w szkole:
• Wtorek: 14:00 – 16:00
Dyrektor
Jolanta Ziarko

Światowy Dzień Recyklingu

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. To inicjatywa mająca pomóc w globalnej zmianie podejścia do odpadów, które nie muszą być traktowane jako bezużyteczne śmieci. Klasa II wykonała w tym dniu niezwykłe recyklingowe roboty.

Tydzień Kultury Języka Polskiego

        W dniach 15-19.03.2021 roku w naszej szkole odbył się Tydzień Kultury Języka Polskiego. W jego programie przewidziane zostały atrakcyjne konkurencje, których głównym celem było zachęcenie uczestników do pogłębiania wiedzy o języku polskim oraz kulturze i tradycji literackiej naszego kraju.
Na lekcjach języka polskiego przekazano uczniom informacje na temat XXV Ogólnopolskiego Tygodnia Kultury Języka ze zwróceniem uwagi na cele i założenia programowe. Poinformowano o przebiegu Tygodnia Kultury Języka w szkole.

    W pierwszych zmaganiach zadaniem uczniów klas I – III i IV-VIII było wykazanie się znajomością reguł ortograficznych i umiejętnością poprawnego zastosowania ich w praktyce
    Na półmetku konkursowych zmagań w ramach Tygodnia Kultury Języka Polskiego uczniowie klas I -III konkurowali ze sobą w Konkursie Krasomówczym. Zadaniem uczniów było przeczytanie wierszyka – łamańca językowego, zgodnie z zachowaniem zasad recytacji – głośno, wyraźnie, z uwzględnieniem interpunkcji. Inną konkurencją przewidzianą dla tych klas był konkurs o tytuł „Mistrza Kaligrafii”. Uczniowie otrzymali tekst do przepisania. Ich zadaniem było jaka najbardziej staranne i piękne przepisanie, dbałość o kształt i pochylenie liter ora unikanie błędów,
     Uczniowie klas IV – VIII zapoznali się z wykładami prof. J. Miodka „O co kaman?” i „Polszczyzna najmłodszych pokoleń” oraz dbając o kulturę słowa, przygotowali plakaty zachęcające do czytania książek, czytali także fragmenty "Opium w rosole" M. Musierowicz w ramach V Ogólnopolskiego czytania „Jeżycjady”.
Chłopcy z klasy III czytali dzieciom z oddziału przedszkolnego i Punktu Przedszkolnego wierszyki i bajki o wiośnie. Zwariowane litery i ukryte słowa w marcowych klimatach były okazją do świetnej zabawy i miłej integracji w ramach akcji wspólnego czytania „Cała Polska czyta dzieciom”.
   Nasi najmłodsi również włączyli się w obchody TKJP. Panie przygotowały dla nich zagadki, rebusy, quizy związane ze znanymi im bajkami i baśniami, jak również przekonały się, że języki obce, wcale nie są takie obce.

   Tydzień Kultury Języka Polskiego okazał się wielkim świętem, nie tylko samego języka polskiego, ale przede wszystkim świętem kultury i tradycji naszego pięknego kraju.

     Zadaniem przeprowadzonych w tym tygodniu konkursów było przede wszystkim zachęcanie dzieci do obcowania ze słowem zarówno mówionym, jak i pisanym, a także z tradycjami literackimi na co dzień. Wspólna zabawa słowem z pewnością uatrakcyjniła, jakże żmudny, proces uczenia się języka polskiego.

 
    Dzień motyla w zerówce
14 marca przypada Dzień Motyli. Przepiękne i barwne owady wzbudzające same pozytywne emocje mają swój czas w kalendarzu, czyli Dzień Motyli. To moment, aby zwracać uwagę na konieczność m.in. dbania o jakość powietrza, która ma wpływ na przeżywalność populacji tych cudownych stworzeń.

PROGRAM STYPENDIALNY HORYZONTY - DLA UCZNIÓW I UCZENNIC KLASY ÓSMEJ FUNDUSZ STYPENDIALNY HORYZONTY.

W Programie Stypendialnym Horyzonty zapewniamy kompleksowe wsparcie uczniom i uczennicom z małych miejscowości, którzy chcą zdobywać wiedzę w najciekawszych liceach i technikach w dużych miastach. Pomagamy młodym ludziom rozwijać swój potencjał, którego bez nas nie mieliby warunków rozwinąć.
Rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty rozpoczęła się 15 lutego i trwa do 31 marca 2021 r. Poniżej znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje o programie.
Program realizowany jest mimo pandemii. Nasi Stypendyści i Stypendystki co prawda nie mieszkają obecnie w bursach: na czas nauki zdalnej pozostali w swoich domach rodzinnych. Jednak nadal pozostają pod opieką swoich Koordynatorów i Koordynatorek regionalnych, wspieramy ich w nauce w wybranych przez nich szkołach, organizujemy dla nich ciekawe warsztaty i zajęcia w formie on-line. Społeczność Stypendystów, mimo że zdalnie, pozostaje w bliskim kontakcie i zapewnia sobie wzajemne wsparcie.
Program Horyzonty to wyraz naszego przekonania, że jako edukacyjna fundacja jesteśmy zobowiązani do pojmowania edukacji najszerzej, jak to możliwe. To podejście składa się z trzech podstawowych elementów:
1. edukacji nadążającej za wyzwaniami dwudziestego pierwszego wieku;
2. wychowania, które chroni przed radykalizacją, promuje krytyczne myślenie i zaangażowanie obywatelskie;
3. dążenia do dobrego i szczęśliwego życia.
Stypendium Horyzonty to z jednej strony wsparcie materialne: pokrycie kosztów zamieszkania i wyżywienia w bursie, kursów językowych, wakacji czy ferii. To jednak także wyjątkowa, kilkuletnia przygoda, podczas której Stypendyści i Stypendystki wspierają się i nawiązują długoletnie przyjaźnie. Tworzą zżytą społeczność, w której mogą być sobą, uczą się dialogu i samodzielności. Razem wkraczają w dorosłe życie oraz otwierają się na to, co inne i nowe, otoczeni opieką i wsparciem Koordynatorów i Koordynatorek regionalnych.
Co zapewniamy?
Naszym Stypendystkom i Stypendystom zapewniamy:
możliwość nauki w najciekawszych liceach i technikach w całej Polsce;
zamieszkanie w bursie z wyżywieniem;
dodatkowe lekcje języka angielskiego i certyfikat językowy;
bilety komunikacji miejskiej;
wspólne wakacje letnie i zimowe, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach i snowboardzie, ale także szlifujemy język angielski z amerykańskimi wolontariuszami i wolontariuszkami;
opiekę i bliską relację z Koordynatorkami i Koordynatorami regionalnym w mieście nauki oraz - w razie potrzeby - wsparcie psycholożek;
przyjazne i bezpieczne warunki do rozwoju osobistego pod okiem tutorek i tutorów;
indywidualne wsparcie w rozwijaniu pasji i zainteresowań oraz w wyborze dalszej ścieżki życiowej;
warsztaty i zajęcia o tematyce społecznej i obywatelskiej;
kluby EFC - zarządzaną przez Stypendystów i Stypendystki przestrzeń do nauki, odpoczynku i wspólnych projektów.
Szczegółowe informacje o tym, co oferujemy w ramach stypendium, znajdują się w zakładce Zakres stypendium.
Do kogo kierujemy Program?
Program Stypendialny Horyzonty kierujemy do uczniów i uczennic, którzy kończą szkołę podstawową i chcą się dalej uczyć w liceum lub technikum w dużym mieście. Powinni oni:
planować naukę w jednej ze szkół ponadpodstawowych współpracujących z Fundacją EFC;
mieć dobre lub rokujące na przyszłość wyniki w nauce;
pochodzić z miejscowości do 30 000 mieszkańców;
średni dochód w ich rodzinie nie może przekraczać 1 200 zł na osobę.
Jak aplikować?
Rekrutacja do programu Horyzonty odbywa się raz w roku, w terminie od 15 lutego do 31 marca.
Aby wziąć udział w rekrutacji należy wypełnić we wskazanym terminie internetowy formularz aplikacyjny. Wypełnia go kandydat / kandydatka do stypendium, razem ze swoim rodzicem lub opiekunem prawnym.
Więcej szczegółów na temat warunków otrzymania stypendium oraz zasad rekrutacji znajduje się w regulaminie.
Zapraszamy również do kontaktu z odpowiednim Koordynatorem regionalnym / Koordynatorką regionalną lub z biurem Fundacji EFC:
biuro@efc.edu.pl
Wszystkie informacje i wniosek online znajdziecie Państwo na stronie:
https://efc.edu.pl/programy/horyzonty/o-programie
- plakat informacyjny o programie
- ulotka do programu- zgłoś się do programu

Akcja #ApplechallengeBartusia 

Nasza szkoła włączyła się w akcję #ApplechallengeBartusia 

Dzień Nauki Polskiej

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Jako datę tego święta
wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych
zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej ma stanowić inspirację do pójścia w ślady polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką. Nasi uczniowie w ramach Dnia Nauki wykonywali eksperymenty i doświadczenia.


Walentynki

W Dniu Świętego Walentego każdy uczuciem obdarowuje każdego. My Wam
ślemy 1000 buziaków, 100 wesołych pluszaków, 10 gwiazdek z nieba i wszystkiego, czego Wam potrzeba!!!

Program "Zdrowo jem, więcej wiem"

Dzieci z oddziału przedszkolnego przystąpiły do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”. To właśnie w tym wieku zaczynają się wyrabiać nawyki żywieniowe. Warto, żeby te nawyki od razu były prawidłowe i pozwalały cieszyć się zdrowym i długim życiem. Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości
oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce
zdrowotnej.

Bal karnawałowy w naszej szkole




Wizyta Mikołaja


Andrzejki

Andrzejkowe wróżby znam,
Z wosku dziś powróżę Wam!
Wróżby bardzo są magiczne,
Spełnią się marzenia liczne!

Dzień Pluszowego Misia

„ Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”.

Dzień Przedszkolaka

25 września w przedszkolu świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka. Było suuuper. Zabawy i konkursy oraz słodka niespodzianka...

Akcja Sprzątanie Świata


Rajd rowerowy

Piękna pogoda, wspaniała okolica, rowery i MY 🚴‍♂️🚴‍♀️🚴‍♂️🚴‍♀️
Jak co roku o tej porze wybraliśmy się z naszymi paniami na rajd
rowerowy. Tym razem trasa wiodła przez Świątniki, Bilczę, Piekary,
Węgrce, Głazów i Obrazów. Pokonaliśmy ponad 20 kilometrów. Było suuuper!!!!!!!

Narodowe czytanie 2020
" Balladyna"


Plener Literacko - Malarski

Plener Literacko - Malarski został zorganizowany przez Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej. Zadaniem uczestników pleneru było namalowanie postaci z ulubionej książki. Była to też niezwykla okazja do integracji z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej, naszymi sąsiadami. To wspaniały pomysł i dobra zabawa. 😀 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się we wtorek
1 września. Ze względu na reżim sanitarny zapraszamy uczniów do swoich klas na spotkanie z wychowawcami. Klasy I, III, IV, VI na godzinę 9.30, klasy V i VII, VIII na 9.45 i klasa II na godzinę 10.00. Przedszkole i oddział 0 - godzina 9.30. Prosimy o zabranie ze sobą maseczek! Msza święta w kościele w Samborcu - godzina 8.00. Do zobaczenia 😀❤ 

REGULAMIN DZIAŁANIA W WARUNKACH STANU EPIDEMII W PRZEDSZKOLU         I SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŚMIECHOWICACH W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
Kliknij, aby edytować treść...

Pobierz pliki


Statut Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Śmiechowicach

Pobierz pliki


Rok szkolny 2019/2020

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 oczywiście z zastosowaniem wszystkich zasad sanitarnych. Dziś pożegnaliśmy również naszych absolwentów. Trzymamy za Was kciuki. Śmiało realizujcie swoje marzenia.... ❤❤❤❤
Wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom dziękujemy za sumienną pracę i życzymy udanych wakacji!


Szanowni Państwo
Rodzice/Opiekunowie
Drodzy Uczniowie klasy ósmej


Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2020 r. egzaminu
ósmoklasisty


Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń
musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny
wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie
zdać.
Termin egzaminu:
1. język polski –16 czerwca 2020 r. (wtorek) –godz. 9:00
2. matematyka –17 czerwca 2020 r.(środa) –godz. 9:00
3. język obcy nowożytny –18 czerwca 2020 r.(czwartek) –godz.9:00
Czas trwania :
1. język polski – 120 min
2. matematyka – 100 min
3. język angielski – 90 min
Uczniowie, uprawnieni do dostosowania form egzaminu – 1 uczeń - zaznaczanie
odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych (arkuszu), bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi.
WAŻNE:
1. Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu
długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania
rozwiązań (odpowiedzi).
2. Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę.
Rysunki –jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje
się rysunków ołówkiem.
Jeżeli uczeń nie przystąpi do egzaminu w pierwszym terminie, będzie musiał
zdawać egzamin w terminie dodatkowym tj. 7, 8, 9 lipca.
ZASADA POPRAWY BŁĘDNIE ZAZNACZONYCH ODPOWIEDZI:
• Jeśli pomylisz się przy zaznaczaniu odpowiedzi w zadaniach zamkniętych , błędne
zaznaczenie otocz kółkiem i zaznacz inną odpowiedź.
• Jeśli pomylisz się, zapisując odpowiedź w zadaniu otwartym, pomyłkę przekreśl
i napisz poprawną odpowiedź nad niepoprawnym fragmentem lub obok.
ORGANIZACJA PRZEPROWADZENIA EGZAMINU:
Na egzamin może przyjść wyłącznie uczeń zdrowy tzn. bez objawów chorobowych
sugerujących chorobę zakaźną.
1) Uczeń nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na
kwarantannie lub izolacji;
2) Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły;
3) Uczeń po wejściu do szkoły dezynfekuje ręce;
4) Zdający nie wnosi na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów,
maskotek;
5) Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych,
linijki;
6) Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających;
7) Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę
z wodą;
8) Czekając na wejście do szkoły i sali egzaminacyjnej, zdający zachowują
odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos;
9) Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal
egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających;
10) Zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
• wychodzi do toalety
• kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
11) W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli
zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali
egzaminacyjnej;
12) Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą
egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
13) Wrażeniami po egzaminie zdający dzielą się między sobą z wykorzystaniem
mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikają spotkań w
grupie, np. przy wejściu do szkoły.

HARMONOGRAM KONSULTACJI KLAS 0 – VIII i Punktu Przedszkolnego „BAJECZKA”

Pobierz pliki


Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 
na rok szkolny 2020/2021

Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:

• od 15 czerwca do 10 lipca br.–termin na złożenie wniosku i uzupełnienie 
go o świadectwo ukończenia szkoły. 
• od 31 lipca –do 4 sierpnia br.– termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie     o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków 
o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować. 

Od 15 do 22 czerwca br. będzie można składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych. 
Terminy uzupełnienia wniosków 

Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy uzupełnić:
• do 10 lipca br.– o świadectwo ukończenia szkoły, 
• do4 sierpnia br.– o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. 

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych 
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną      12 sierpnia 2020 r.

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki mogą być przesyłane   za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zapoznanie się rodziców i uczniów z wynikami postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów (zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych                    i nieprzyjętych) może odbywać się za pomocą stron internetowych tych jednostek.

Potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej 
Od 13 do 18 sierpnia br. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy          to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych                 do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły            w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.
Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontynuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą19 sierpnia 2020 r.

KONSULTACJE W SZKOLE DLA UCZNIÓW 
SZKOŁY PODSTAWOWEJ

       Szanowni Państwo,

W związku z możliwością skorzystania z konsultacji przez uczniów klasy VIII            od 25 maja oraz konsultacji dla wszystkich uczniów szkół podstawowych od              1 czerwca br. prosimy o zapoznanie się z harmonogramami konsultacji oraz            z procedurami i zasadami postępowania i zachowania się uczniów korzystających    z konsultacji.
Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
Konsultacje odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Możesz skorzystać z konsultacji wyłącznie w celu poprawy oceny rocznej    lub wyjaśnienia trudnej dla Ciebie partii materiału nauczania; konsultacje nie są lekcjami, nadal obowiązuje tryb nauki zdalnej.
Rodzice/opiekunowie prawni bezwzględnie zobowiązani są do zapoznania się            z Procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii covid-19 na terenie Szkoły Podstawowej Śmiechowicach.

KLASA VIII

środa          8.00 -   9.00    język polski
     
czwartek    8.30 -   9.30     matematyka
                  13.30 - 14.30 język angielski

KLASY 0 - VII

poniedziałek - R. Teter 9.30 - 10.30
                          J. Ziarko 13.30 - 14.30
                          A. Forc 13.30 - 14.30
wtorek -          ks. G. Rożek 14.00 - 15.00
środa -            J. Juda 9.00 - 10.00
                          B. Garnuszek  8.00 - 9.00
                          A. Korona 8.00 - 10.00
                          D. Kołacz 10.00 - 11.00
                          D. Krajewska 12.00 - 13.00
czwartek -      K. Borycki 8.00 - 10.00
                          J. Macias 9.30 - 10.30
                          M. Słodkowska 11.00 - 12.00
                          J. ziarko 13.30 - 14.30
piątek -            E. Drzazga 9.00 - 10.00
                          A. Godowska 9.00 - 11.00

Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół

 Od 25 maja br. umożliwiamy konsultacje dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej.
 Od 1 czerwca br. umożliwiamy konsultacje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych.
 Szkoły przy organizacji konsultacji uwzględniają także wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
 Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi,           bez objawów choroby zakaźnej. 

Organ prowadzący szkołę

 Wesprze dyrektora w zrealizowaniu skierowanych do niego wytycznych.
 Zobliguje dyrektora do przygotowania wewnętrznych procedur bezpieczeństwa    na terenie szkoły.
 Zapewni środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania szkoły.
 W razie potrzeby zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice.
 Ustali szybki sposób komunikacji z dyrektorem, np. w sytuacji podejrzenia zakażenia.
 Zabezpieczy możliwość szybkiego uzupełniania kadry pedagogicznej w przypadku nieobecności nauczycieli z powodu choroby lub kwarantanny.
 Dyrektor przygotuje procedury przychodzenia/wychodzenia oraz przebywania uczniów w szkole, w tym w salach, bibliotece szkolnej i szatni, uwzględniając zasady: 4 m2 na osobę, 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas konsultacji.
 Dyrektor przygotuje procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia i skutecznie poinstruuj pracowników, jak należy je stosować.
 W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach,          za zgodą organu,prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci –nie więcej niż o 2.
 W miarę możliwości dyrektor wyznaczy stałą salę na konsultacje dla tej samej grupy.
 W miarę możliwości dyrektor ograniczy przebywanie w szkole osób z zewnątrz. Zadba o zachowanie dodatkowych środków ostrożności przy ewentualnych kontaktach z takimi osobami.
 Przy wejściu do szkoły dyrektor bezwzględnie umieści płyn do dezynfekcji rąk       i zobliguje wszystkie osoby wchodzące do korzystania z niego.
 O ile jest taka potrzeba, dyrektor zaopatrzy pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
 W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych – jeżeli jeszcze tego dyrektor nie zrobił– wywiesi plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach     z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
 Dyrektor zapewni sprzęt i środki do utrzymywania czystości sal do konsultacji, pomieszczeń sanitarnych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, klawiatur, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.
 Dyrektor wyznaczy i przygotuje pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
 Dyrektor umieści w łatwo dostępnym miejscu numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
 Dyrektor przygotuje ścieżki szybkiej komunikacji z rodzicami uczniów niepełnoletnich.

Nauczycielu, 

 Wyjaśnij uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole         i dlaczego zostały wprowadzone.
 Zorganizuj konsultacje indywidualne oraz grupowe z uwzględnieniem odległości pomiędzy stanowiskami nauki min.1,5 m (1 uczeń – 1 stolik).
 W miarę możliwości dopilnuj, aby uczniowie nie pożyczali sobie przyborów
i podręczników.
 Wietrz salę, w której organizujesz konsultacje, co najmniej raz na godzinę.
 Zwracaj uwagę, aby uczniowie często i regularnie myli ręce.
 Unikaj organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustal bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni po zakończeniu zajęć.

Uczniu,

 Otrzymujesz możliwość konsultacji indywidualnych lub grupowych. Zapoznaj się   z ich harmonogramem.
 Nie umawiaj się na konsultacje, jeżeli jesteś chory lub w Twoim domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
 Jeżeli umówiłeś się na konsultacje, a nie możesz przyjść, zgłoś ten fakt odpowiednio wcześniej – nauczyciel będzie mógł zaprosić w zastępstwie innego ucznia.
 Zabieraj do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będziesz mógł ich pożyczać od innych uczniów.
 W drodze do i ze szkoły korzystaj z osłony na usta i nos oraz zachowuj dystans społeczny.
 Przed wejściem do szkoły obowiązkowo zdezynfekuj ręce, a jeżeli masz przeciwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast umyj ręce.
 Z szatni korzystaj według zasad ustalonych przez dyrektora szkoły.
 Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowuj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa   i ust.
 Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania             czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.
 Unikaj większych skupisk uczniów, zachowuj dystans przebywając na korytarzu,     w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.czwartek

Pobierz pliki


INFORMACJA

     Od poniedziałku, 18 maja br. z zachowaniem zasad sanitarnych obowiązujących podczas pandemii koronawirusa i wytycznych MZ  oraz GIS przywracamy możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia     w szkole bezpośrednich zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i zajęć rewalidacyjnych dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 
Zajęcia odbywać się będą w dniach i godzinach ustalonych indywidualnie z rodzicami dziecka.

Osoby i instytucje do których można zgłosić się z prośbą o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno- pedagogicznej i wychowawczej:

Kochani Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,
obecna globalna sytuacja wzbudza wiele emocji oraz uczuć, których do tej pory u siebie nie obserwowaliśmy. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego podajemy Państwu niezbędne telefony.
Są to działania profilaktyczne, ponieważ możliwe jest, że w Państwa najbliższym otoczeniu znajduje się osoba, która takich namiarów poszukuje. 
Czasem dorosły, dziecko czy nastolatek nie chce i nie potrafi rozmawiać z bliskimi, nie umie mówić o swoich trudnościach i bolączkach. Warto wesprzeć kogoś nam bliskiego w dotarciu do osób, które zajmują się pomocą profesjonalnie. 

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna
ul. Mickiewicza 34
27-600 Sandomierz

Świętokrzyskie Centrum Zdrowia Psychicznego
Ul. Obrońców Westerplatte 4a
27-600 Sandomierz

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Ul. Stanisława Jachowicza 4
39-400 Tarnobrzeg

Ośrodek Pomocy Społecznej w Samborcu
Samborzec 43
27-650 Samborzec

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży- 116 111

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci- 800 100 100

Telefon zaufania (narkomania) 800 199 990

Telefon zaufania (uzależnienia behawioralne) 801 889 880


KONKURS "DOBRYBOPOLSKI #DOBRYBOŚWIĘTOKRZYSKI”

Pani/Pan

Wójt/Burmistrz/Prezydent/Starosta

       Pragnę poinformować Państwa, że w dniu 27 kwietnia 2020r. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego ogłosił konkurs pn. „#dobrybopolski #dobryboświętokrzyski”, który jest skierowany do dzieci i młodzieży, ale pośrednio również do rodziców i opiekunów. Wydarzenie objęła patronatem honorowym Poseł na Sejm RP oraz wiceminister sportu Pani Anna Krupka.
Ideą konkursu jest zwiększenie zainteresowania regionalnymi produktami, wzmocnienie tożsamości regionalnej oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat Świętokrzyskiego, jego historii oraz obecnego potencjału rozwojowego naszego województwa.
        Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej prezentującej wybrany produkt z regionu świętokrzyskiego oraz udokumentowanie za pomocą zdjęć trzech etapów jej wykonywania: przygotowania materiałów, pracy w trakcie wykonania oraz efektu końcowego. Fotografie prac należy opublikować na własnym profilu społecznościowym Facebook (w przypadku osoby powyżej 13 roku życia) lub na profilu rodzica/opiekuna prawnego i oznaczyć hasztagami: #dobrybopolski oraz #dobryboświętokrzyski. Formularz zgłoszeniowy oraz screen zamieszczonego na Facebooku postu należy również przesłać mailem na adres konkurs@sejmik.kielce.pl w terminie do 30 czerwca br. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
           Wszelkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego www.swietokrzyskie.pro (w zakładce Konkursy).
Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą o włączenie się w promocję naszego województwa i rozpropagowanie informacji o konkursie na Państwa stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych, a także przekazanie jej podległym jednostkom, aby zachęcić lokalne społeczności do prezentacji swoich regionalnych produktów oraz firm. Konkurs pomoże zbudować lepszą świadomość marki Świętokrzyskie, co pozwoli nakłonić mieszkańców do nabywania towarów od świętokrzyskich producentów. Dodatkowo rodzimi przedsiębiorcy mogą zyskać świetną reklamę, gdyż kolejnym etapem konkursu będzie promocja wybranych prac i przedstawionych na nich lokalnych produktów.

      Informacje na temat konkursu można uzyskać także pod nr tel. 41 342 13 67.

INFORMACJA 

Na podstawie zebranych informacji i po konsultacjach z rodzicami dzieci               z Punktu Przedszkolnego "BAJECZKA” i oddziału zerowego okazało się, że nikt nie zgłasza potrzeby organizowania opieki przedszkolnej.

Jednakże jesteśmy w gotowości do prowadzenia zajęć opiekuńczych w naszym przedszkolu od 11.05.2020r.
Gdyby zaszła potrzeba zorganizowania opieki, prosimy o kontakt z dyrektorem panią Jolantą Ziarko 2-3 dni wcześniej (nr tel. 501508596).

Informacja organu prowadzącego

Szanowni Rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego!

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 roku zmianiającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19 informujemy, że jest możliwość przywrócenia funkcjonowania oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego od dnia 11 maja 2020 roku, dla których organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Śmiechowicach k. Sandomierza. Decyzja w tej sprawie będzie podjęta po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sandomierzu oraz po dokonaniu wstępnego zainteresownia Państwa w tym zakresie.

W związku z tym prosimy zainteresowanych rodziców o telefoniczne lub pisemne zgłaszanie chęci pozostawienia dziecka w naszej placówce do dyrektora szkoły - nr telefonu 501508596 lub do wychowawcy do dnia 6 maja, e-mail szkoły spsmiechowice@wp.pl.

                                                             Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły
                                                                              w Śmiechowicach

INFORMACJA ORGANU PROWADZĄCEGO DLA RODZICÓW

Informujemy, że zebrane od Państwa oświadczenia posłużą do planowania dalszych działań,jednakże nie są one równoznaczne z przyjęciem dziecka do przedszkola         z dniem jego otwarcia.
       Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej.
W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

        Poniżej przekazujemy Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla rodziców przyprowadzających dziecko do przedszkola w okresie pandemii. Jednocześnie informujemy o czynnikach ryzyka zarażenia COVID-19, zarówno        u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników oraz                  o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia opiekuńcze, jak i dowożeniem dziecka do przedszkola wydane przez odpowiednie ministerstwa, z którymi bezwzględnie należy się zapoznać.

       Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne, zgodnie z którymi jedna grupa może liczyć: 
  • 12 dzieci, w pewnych przypadkach – za zgodą organu prowadzącego – 14.
  • Dzieci mają przebywać w wyznaczonej i stałej sali, wietrzonej przynajmniej raz na godzinę.
  • Grupy nie powinny mieć ze sobą styczności. Do grupy przyporządkowani mają być ci sami opiekunowie.
  • Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jedno dziecko oraz każdego opiekuna. Do tej przestrzeni nie wlicza się m.in.: łazienek, kuchni, sal zbiorowego żywienia, pomieszczeń pomocniczych, ciągów komunikacji wewnętrznej, magazynów. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli i innych sprzętów, które się w niej znajdują.
  • W sali, w której przebywać będą dzieci, nie mogą znajdować się zabawki i przedmioty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować (np. pluszowe zabawki). Piłki, skakanki, obręcze muszą być dokładnie czyszczone lub dezynfekowane.
  • Dzieci nie powinny przynosić ze sobą niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.
  • Organizacja pracy w placówce ma być tak opracowana, aby poszczególne grupy dzieci nie stykały się ze sobą, np. należy wprowadzić różne godziny przyjmowania do placówek.
  • Opiekunowie mają zachowywać dystans społeczny między sobą, wynoszący 1,5 metra.
  • Personel kuchenny i pomocniczy nie może kontaktować się z dziećmi.
  • Rodzice przyprowadzający dzieci do przedszkola muszą zachowywać dystans wobec innych rodziców i opiekunów wynoszący 2 metry.
  • Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do „przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem na 15 m2”.
  • Do przedszkola mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną. Również opiekunowie muszą być zdrowi.

  • Nie wolno przyprowadzać dzieci do placówek, gdy w domu przebywa osoba objęta kwarantanną lub izolacją.
  • Osoby trzecie powinny przebywać w placówkach tylko w uzasadnionych przypadkach, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności: mieć zasłonięte usta i nos, rękawiczki na dłoniach, zdezynfekowane dłonie.
  • Główny Inspektor Sanitarny zaleca zakup przynajmniej jednego termometru na grupę, najlepiej bezdotykowego.
  • Placówki powinny skontaktować się z rodzicami lub opiekunami oraz zebrać od nich zgody na mierzenie temperatury dzieciom, w przypadku zauważenia u nich objawów chorobowych.
  • Jeśli dziecko ma objawy chorobowe, to należy je odizolować.
  • GIS zaleca, aby dzieci przebywały na świeżym powietrzu na terenie placówki, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości.Rekomendowana jest zmianowość grup.
  • Sprzęty na placach zabaw i boiskach powinny być regularnie czyszczone z użyciem detergentów lub dezynfekowane.Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zabezpieczyć je przed używaniem.
  • GIS przestrzega przed wyjściami grup, np. na spacery do parku.
  • Przed wejściem do budynku przedszkola powinien znajdować się płyn dezynfekujący wraz z informacją o obowiązku jego użycia przez wchodzących.
  • Należy pilnować, by rodzice i opiekunowie mieli rękawiczki oraz zasłaniali usta i nosy.
  • Dzieciom należy przypominać o częstym i dokładnym myciu rąk przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety oraz powrocie z aktywności na zewnątrz.
  • Sanepid rekomenduje monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem: ciągów komunikacyjnych, dezynfekowanie: poręczy, klamek, klawiatur, włączników, blatów w salach oraz miejscach do spożywania posiłków.
  • Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dzieci).
  • Nie można używać tzw. fontann i źródełek wody pitnej, a dzieci powinny korzystać z innych dystrybutorów wody pod okiem opiekuna.
  • Przy organizacji żywienia (w stołówce, kuchni), dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności: Musi być zapewniona odległość między stanowiskami pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie wysokiej higieny, mycie i dezynfekcję stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców. Posiłki powinny być wydawane zmianowo.Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 st. C lub je wyparzać.
  • Dostawcy kateringu powinni dostarczać je w pojemnikach wraz ze sztućcami jednorazowymi.
  • Zaleca się, aby nie angażować do pracy osób powyżej 60. roku życia.
  • Każda placówka powinna wyznaczyć osobne pomieszczenie, które będzie można wykorzystać jako izolatkę.
  • Dopuszcza się także wydzielenie obszaru, w którym osoba z podejrzeniem zakażenia będzie mogła zostać odizolowana.
  • Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19.
  • Pracownicy, jeśli zaobserwują u siebie objawy chorobowe, nie mogą przyjść do pracy, muszą powiadomić sanepid i oddział zakaźny.
  • W razie pogorszenia stanu zdrowia powinni zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować o możliwości zakażenia koronawirusem.
  • Jeśli pracownik ma objawy w przedszkolu, to należy odsunąć go od pracy, wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci i powiadomić sanepid (a następnie stosować się do jego zaleceń).
  • Należy też przygotować listę osób, z którymi kontaktował się pracownik, który może być zakażony. Obowiązkiem jest odkażenie miejsc, w których pracownik przebywał.

Do obowiązków rodziców/opiekunów będzie należało zapoznanie się i przestrzeganie wewnętrznych procedur postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia dzieci oraz osób dorosłych.

Rodzicu,
• Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w placówce, przekaż dyrektorowi istotne informacje o stanie jego zdrowia.
• Zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.
• Przyprowadź do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
• Nie posyłaj dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
• Wyjaśnij dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
• Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
• Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.

Termin egzaminu ósmoklasistów

Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Szczegółowe informacje na stronach Ministerstwa Edukacji.

Informacja Fundacji EFC

Szanowni Państwo,

Mam ogromną prośbę o pomoc w dotarciu do rodziców i uczniów klas ósmych. Z powodu pandemii i zamknięcia szkół przekazanie informacji o kompleksowym stypendium, które finansuje naukę w najlepszych liceach i technikach w Polsce jest bardzo trudne. Mamy 80 miejsc na stypendium i dużo z nich jest wolnych.
Każdy rodzaj wsparcia jest szansą na dobrą edukację dla młodych ludzi, którzy tego potrzebują.

W związku z epidemią Fundacja EFC przedłuża rekrutację do programu stypendialnego Horyzonty do 17 maja. Aby wziąć udział w rekrutacji należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie www.efc.edu.pl

Stypendium daje szansę na naukę w ciekawych liceach i technikach w Polsce. Pokrywa koszty:

- zakwaterowania i wyżywienia w bursie w mieście nauki

- biletów komunikacji miejskiej

- wycieczek szkolnych

- kursu w szkole językowej i egzaminu certyfikującego z języka obcego

- letnich i zimowych obozów organizowanych przez fundację

- opiekę koordynatora regionalnego i psychologa

- udziału ciekawych w warsztatach i szkoleniach

- indywidualnych potrzeb rozwojowych każdego stypendysty

- dodatkowych, comiesięcznych spotkań z koordynatorem (kręgle, kino, teatr, wyjście do restauracji itp.)

Więcej o stypendium można dowiedzieć się od Andrzeja Piękosia, koordynatora Fundacji EFC – tel.: 696 649 036, mail: apiekos@efc.edu.pl

W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam serdecznie,
Andrzej Piękoś

         ORGANIZACJA ZDALNEGO NAUCZANIA W OKRESIE           OD 25 MARCA  DO 24 MAJA (LUB DO ODWOŁANIA)

Informacja dla Rodziców 


Drodzy Rodzice:

na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Komunikatu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23.03.2020 r., ustalam co nastepuje: 

Od środy 25 III 2020 r. rozpoczynamy obowiązkowe kształcenie na odległość. W związku z tym przekazuję Państwu informacje niezbędne przy tej formie kształcenia: 

1. Każdy uczeń zobowiązany jest do realizacji zajęć z poszczególnych przedmiotów w systemie zdalnym. 

2. W nauczaniu wykorzystany będzie program Skype, poczta elektroniczna, strona szkoły – zakładka „Zadania dla uczniów” oraz komunikator Messenger, platforma epodreczniki, materiały udostępniane przez Centralną i Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a także emitowane w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia. 

3. Przygotowane przez nauczycieli materiały będą zawierać kolejne treści z podstawy programowej, będą także: 

- zgodne z zatwierdzonym i zmodyfikowanym na czas zdalnego nauczania, rozkładem materiału, 
- dostosowane do możliwości uczniów z uwzględnieniem różnych potrzeb edukacyjnych, 
- przygotowane z zastosowaniem oprogramowania ogólnodostępnego. 

4. Zapewniamy każdemu uczniowi lub rodzicowi możliwość konsultacji z nauczycielem. O formie konsultacji i jej czasie poinformują Was nauczyciele w wiadomościach na e-maila lub na Messenger. Informacja taka ukaże się również na stronie szkoły. Nauczyciele w godzinach zgodnych z planem lekcji danego oddziału pozostają w stałej gotowości do kontaktu z uczniem i rodzicem w dowolnej formie.
 
5. Zdalne nauczanie należy realizować z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w sieci, przepisów RODO i higienicznych warunków pracy dziecka. 

6. Nauczyciele priorytetowo potraktują przedmioty kluczowe. 

7. Pracujemy na obowiązującym dotychczas planie lekcji. Wyjątek stanowią klasy I-III, o równomiernym obciążeniu zajęciami w poszczególne dni tygodnia, decyduje wychowawca. 

8. Zdalne ocenianie wiedzy i umiejętności będzie się odbywać na podstawie uzgodnionych z nauczycielem form: testy zdalne, ćwiczenia wskazane przez nauczyciela, przesyłane prace uczniów oraz odpowiedzi w trakcie komunikacji z uczniem za pomocą komunikatorów. 

9. O wszelkich dodatkowych zmianach Dyrektor szkoły będzie informował na bieżąco na facebooku szkoły oraz stronie szkoły. 

10. Formy kontaktu rodziców i uczniów z nauczycielami: poczta elektroniczna: spsmiechowice@wp.pl, Messenger i telefon. 

Życzę wszystkim przede wszystkim dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości
Dyrektor szkoły Jolanta Ziarko

Szanowni Rodzice, 

zwracam się do Państwa z prośbą o szczególne wsparcie swoich dzieci w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Wszyscy znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, rodzi się w nas lęk, obawa, narasta stres, który udziela się dzieciom. Tylko spokojna, otwarta rozmowa z dzieckiem może pomóc. Dzieci reagują silnymi emocjami, my dorośli również. Jeśli my czujemy niepokój, to dziecko będzie to widziało i też będzie się niepokoić. Należy z dziećmi rozmawiać i na bieżąco mówić, co się dzieje. Gdy dziecko dostanie taki komunikat, będzie spokojniejsze. Należy dać mu sygnał, że dostosujemy się do obowiązujących zasad, bo to ma nam zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie.

     Dzieci mają swoich kolegów, koleżanki – rówieśników, z którymi mogli codziennie rozmawiać, spotykać się. Dziś jest to utrudnione, niemożliwe, chyba, że przez komunikatory. Ważne, aby ten kontakt był na bieżąco. 
   Czas, w którym przyszło nam funkcjonować, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Zdajemy sobie sprawę z tego, ile trudu wkładacie w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z Was łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce. Chcielibyśmy Wam za to bardzo podziękować i jednocześnie poprosić o zrozumienie. Tylko razem możemy przejść przez ten trudny czas.
   Życzę Państwu zdrowia, wytrwałości, cierpliwości i wiary w lepsze jutro. Myślmy pozytywnie. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie z Państwa strony. Prosimy o kontakt z nauczycielami, wychowawcami i dyrekcją szkoły.
    Zwracam się do także do Państwa z prośbą o dopilnowanie przestrzegania wszelkich zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych oraz wskazań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szczególnie proszę Państwa o dopilnowanie, by Wasze dzieci w czasie epidemii pozostały w domu i nie kontaktowały się z innymi osobami. Wszelkie kontakty mogą Oni ograniczyć do Internetu lub innych środków komunikacji. Proszę również o wsparcie swoich dzieci. Służymy Państwu również pomocą i jesteśmy do Państwa dyspozycji. Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.


                                                      Życzę wszystkim zdrowia i wytrwałości
                                                              dyrektor szkoły Jolanta Ziarko




Trójmiejski Dzień Kobiet zorganizowany przez Klub Seniora oraz Koło Gospodyń Wiejskich we współpracy ze Szkołą Podstawową w Śmiechowicach i Warsztatem Terapii Zajęciowej. Wydarzenie cieszyło się dużym powodzeniem, a wystepy zarówno dzieci jak i lokalnego Zespołu Ludowego "Trójmiasto" zebrały gromkie brawa.

Zabawa choinkowa

Dzień Babci i Dziadka
W niezwykle uroczystej atmosferze odbył się w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka 👵👴Uczniowie z każdej z klas 💑 przygotowali występy artystyczne, które bardzo się wszystkim podobały.
Nie zabrakło niespodzianki od Babć i Dziadków, którzy również przygotowali występ dla swoich wnuków ❤. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy ciasteczkach, kawie i herbacie. Prezentem dla Dziadków był również tort 🎂 i gromkie odśpiewanie "Sto Lat".

Z wizytą w Grupie Sadowniczo-Warzywniczej  Złoty Sad"
w Samborcu.🍎🍏🍎🍏
W ramach doradztwa zawodowego razem z uczniami 8 klasy Szkoły Podstawowej  w Złotej mieliśmy okazję przekonać się jak wygląda praca takiej instytucji.
Serdecznie dziękujemy Panu Prezesowi Witoldowi Stefaniakowi za zaproszenie         i Panu Jerzemu Marcjanowi za oprowadzanie nas po firmie i przybliżenie zasad jej
funkcjonowania.

WARSZTATY KULINARNE
W ramach współpracy międzypokoleniowej rozpoczęliśmy cykl comiesięczny cykl spotkań kulinarnych z członkami Klubu Seniora realizowany na zajęciach pozalekcyjnych. Seniorzy przybliżają uczniom zapomniane potrawy, które sami jadali będąc dziećmi. Na pierwszym spotkaniu mieliśmy okazję brać udział w przygotowaniu "porki". Z niecierpliwpścią czekamy na następne spotkanie i dziękujemy Seniorom za to, że zawsze możemy na nich liczyć.

ZAELEKTRYZOWANI- "Poczuj chemię do fizyki"

28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Nasze wolontariuszki WOŚP.
Serdecznie gratulujemy i całym sercem popieramy!!!

"Razem na święta"
W niezwykle podniosłej i świątecznej atmosferze odbyło się spotkanie opłatkowe dla
mieszkańców Trójmiasta 🎄🎄🎄 Nie zabrakło międzypokoleniowych jasełek przygotowanych przez uczniów SP Śmiechowice i członków Klubu Seniora
oraz Koła Gospodyń Wiejskich Śmiechowiczanie, był opłatek, życzenia świąteczne
i wspólne śpiewanie kolęd. Wszystko to w ramach kuratoryjnej akcji "Razem na święta" ❤ Pyszny poczęstunek zapewniły Panie z Koła Gospodyń i Seniorzy. Mamy nadzieję na więcej takich spotkań.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt !!! 🎄🎅❤

"Światło, które daje moc"
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło i do nas.Dziękujemy księdzu Grzegorzowi          i harcerzom z Samborca.

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA
11 grudnia starsze klasy uczestniczyły  w interaktywnym widowisku multimedialnym "Krzyżacy" w Domu Katolickim w Sandomierzu.

25 listopada najmłodsi uczniowie świętowali Dzień Pluszowego Misia. 🐻🐻🐻
Było mnóstwo atrakcji - opowiadania, gry i zabawy, zagadki, wspólne oglądanie misiowych bajek, konkurs prac plastycznych z fajnymi nagrodami.

Zdrowo jem, więcej wiem!

Uczniowie klasy O i I pod opieką wychowawcy Eweliny Drzazgi  realizowali projekt „Zdrowo jem, więcej wiem!” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Komhauser – Duda.
Uczniowie, zgodnie z obowiązującym regulaminem projektu
wykonali następujące zadania:
1.1 Lekcja: Smacznie – zdrowo – kolorowo
1.2 Konkurs: Zagadki owocowo – warzywne
1.3 Lekcja: Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem
1.4 Konkurs: Najciekawsza praca przedstawiająca Order Miłośnika Sportu
1.5 Forum zdrowia: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?
1.6 Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań

Podsumowaniem projektu było przedstawienie dotyczące zdrowego stylu życia oraz quiz o owocach i warzywach.

Andrzejki w naszej szkole


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
Nasza szkoła dołączyła w tym roku do sieci szkół współpracujących z UNICEF.        W ramach tej współpracy zorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wszyscy ubraliśmy się na niebiesko, gdyż jest to kolor symbolizujący jedność        z dziećmi na całym świecie. Nasza szkoła również była udekorowana na niebiesko. Panie przygotowały mnóstwo atrakcji, były prezentacje, malowanie twarzy, kręcenie niebieskich balonów, quizy kahoot, a także Marsz Praw Dziecka. Zawędrowaliśmy do naszej koleżanki Julki, która z powodów zdrowotnych uczy się obecnie w domu. Było to bardzo miłe spotkanie w czasie którego opowiedzieliśmy Julce o prawach dziecka oraz wręczyliśmy jej kotylion i niebieskie balony. Odwiedziliśmy Urząd Gminy gdzie opowiadaliśmy o prawach dziecka. Zorganizowaliśmy kiermasz niebieskich słodkości, zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na fundację Unicef. Uczestniczyliśmy także  w lekcji bibliotecznej  w Gminnej Bibliotece w Samborcu na temat praw dziecka
#dlakażdegodziecka.

Wycieczka do Sandomierza

18 listopada uczniowie klas 0 - III wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Sandomierza na przedstawienie interaktywne "Kot w butach" z udziałem dzieci.

101 Rocznica Odzyskania Niepodległości w naszej szkole.      Za nami niezwykły dzień. Uczniowie każdej klasy zaprezentowali wybraną pieśń legionową w czasie koncertu patriotycznego. Następnie młodsze klasy projektował koszulki, które można ubrać w święta narodowe oraz układali puzzle związane z naszą Ojczyzną. Starsi podczas projekcji filmu historycznego zobaczyli jak wyglądało życie w II RP. Rozwiązywali karty pracy oraz sprawdzali swoją wiedzę podczas testu kahoot dotyczącego odzyskania niepodległości. Uroczyste obchody tego dnia zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem piosenek patriotycznych.

DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH
28 października 2019r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bibliotek Szkolnych.
A w programie: Konkurs o tytuł mistrza czytania w klasach młodszych, którego zwycięzcą został Kamil Wrona.
Zagadki ze świata baśni i bajek. Interpretacja wiersza Juliana Tuwima
"Lokomotywa". Myśli i sentencje o książce. Konkurs na plakat promujący
bibliotekę i czytelnictwo oraz czytanie książeczek dla maluchów przez uczennice klasy siódmej. 

 "SZKOŁA PAMIĘTA"
W ramach akcji "Szkoła pamięta" pod patronatem Ministerstwa Edukacji
Narodowej zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową na cmentarz w Samborcu.
Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uporządkowali Grób Nieznanego
Żołnierza. Złożyliśmy wiązankę i zapalili znicze by oddać hołd
bezimiennym bohaterom naszej wolności. Porządkowalismy również
zapomniane groby oraz uczciliśmy pamieć nauczycieli, którzy kiedyś
pracowali w Szkole w Śmiechowicach Państwa Stanisławy i Stanisława Pałkusów.

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
Oto nasza drużyna szkolna w kategorii wiekowej U12 na turnieju "Z Podwórka  na Stadion o Puchar Tymbarku", w którym zakończyliśmy swoje rozgrywki na szczeblu powiatowym! Wielkie brawa dla całej drużyny!
PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH PRZYPADKACH

Każdy z nas powinien umieć właściwie zareagować w chwili zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu. Kurs udzielania pierwszej pomocy i niezawodny pan Janek Kapusta. Dziękujemy.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Podziękowania i kwiaty dla Nauczycieli.

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
Przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów Szkoły Podstawowej
w Śmiechowicach.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU
W ramach Europejskiego Dnia Sportu zorganizowany został rajd rowerowy. Odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną Szkołę w Skotnikach, zwiedziliśmy dwór należący do rodziny Skotnickich, oraz XIV wieczny kościół parafialny.

WYCIECZKA DO JASŁA I RZESZOWA
24 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły w ramach wygranej w konkursie na projekt najpiekniejszego lizaka odwiedzili Muzeum Lizaka w Jaśle. W drodze powrotnej poszaleli w Centrum Zabaw dla Dzieci "Fantazja". W Muzeum Dobranocek spotkali wielu bohaterów naszych bajek. 

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2019
20-22 WRZEŚNIA
"NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!" 

 7 września 2019r. NARODOWE CZYTANIE
 - NOWELE POLSKIE

Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2 września 2019 r. o godz. 9.30.
Godz. 8.00 - Msza Święta - w Kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Samborcu.
Serdecznie zapraszamy!

Rok szkolny 2018/2019


Życzymy wszystkim miłych
i bezpiecznych wakacji.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za cały rok pracy i nauki. Za sukcesy i pilność w nauce uczniowie otrzymali książki i dyplomy. Życzymy dobrego odpoczynku i do zobaczenia w nowym roku szkolnym.

Pożegnanie VIII klasy

Dziś żegnaliśmy wspaniałą klasę ósmą. Życzymy wielu przyjaciół 
 i sukcesów w nowych szkołach.

MIĘDZYPOKOLENIOWY PIKNIK RODZINNY
16 CZERWCA 2019

ZWIEDZAMY PIENINY
W dniach od 12 do 14 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz
z uczniami ze Szkoły w Skotnikach byli na wycieczce w Pieninach. Uczniowie
zwiedzili Szczawnicę, Niedzicę oraz Czorsztyn. Podczas wycieczki odbyła się wyprawa na Trzy Korony oraz spacer Wąwozem Homole.

WYCIECZKA SZKOLNA - MOŚCISKA
Park Edukacji i Rozrywki
Farma Iluzji to park rozrywki dla całej rodziny.Mieliśmy tu wiele atrakcji:
 place zabaw, kolejki, karuzele, świat iluzji w tym m.in Krzywa chata i Kopalnia Złota, bajkowe smoki, warsztaty plastyczne i wiele innych.

Wizyta panów policjantów w naszej szkole

Wizyta panów policjantów w naszej szkole. Opowiadali nam oni o
zagrożeniach i zalecanych działaniach profilaktycznych w zakresie
naszego bezpieczeństwo fizycznego i cyfrowego. Było to bardzo pouczające spotkanie. Serdecznie dziękujemy

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką
w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samborcu

30 maja uczniowie klasy II naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Zofią Stanecką autorką bajek i opowiadań dla dzieci, m.in. serii o rezolutnej 5-latce w pasiastej bluzce - Basi, która przyniosła jej największą popularność
wśród małych czytelników. Podczas warsztatów dzieci malowały plakat "Kim chcę być".

Wizyta w przytulisku dla zwierząt w Sandomierzu

Dnia 27.05.2019r. wybrani uczniowie z Publicznej Szkoly Podstawowej w
Smiechowicach udali sie z wizytą do Przytuliska dla zwierząt w
Sandomierzu. Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt - by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego
stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom za włączenie się do akcji.

Spotkanie się z panem Józefem Łuszczkiem

24 maja uczennice z klasy szóstej brały udział w niezwykle ciekawym
wydarzeniu. W Szkole Podstawowej w Złotej odbyło się spotkanie w ramach
programu "Mleko w szkole" oraz "Owoce i warzywa w szkole". Mieliśmy okazję spotkać się z panem Józefem Łuszczkiem polskim olimpijczykiem i złotym medalistą mistrzostw świata w biegach narciarskich. Spotkaliśmy też młodych skoczków narciarskich z TS Wisła Zakopane. Mieliśmy również okazję podziwiać występy uczniów z SP Złota.

Anonimowa skrzynka na sygnały


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Na dolnym korytarzu szkoły, zgodnie z zaleceniami Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, pojawiła się tzw. Anonimowa skrzynka na sygnały. Można wrzucać do niej wszelkie informacje, które są ważne dla bezpieczeństwa. Formuła skrzynki daje Państwu i Wam, Drodzy Uczniowie, gwarancję pełnej anonimowości i może się przyczynić do zwiększeniabezpieczeństwa w naszej szkole.

Spektakl "Prastara Książnica - skarb i tajemnica"

Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wycieczka do Sandomierza


Dzień otwarty w przedszkolu

W dniu 20 marca odbył się w naszym przedszkolu Dzień Otwarty,
podczas którego dzieci w towarzystwie rodziców mogły zapoznać się z
paniami, wyposażeniem sali, uczestniczyły w ciekawych zabawach
integracyjnych, plastycznych, muzycznych, ruchowych, a także w zabawach z językiem angielskim.
5 i 6 – latki przedstawiły  dla młodszych kolegów program artystyczny, związany z wiosną. Dzieci prezentowały wiersze i piosenki. Po części artystycznej przyszedł czas na pracę plastyczną dla zaproszonych dzieci. Maluchy wykonywały motylka z  przygotowanych materiałów. Dzieci z zapałem i radością przyklejały poszczególne elementy na kolorowych kartkach. W pracy pomagali rodzice.
Udział w zabawach dostarczył dzieciom mnóstwo radości i pokazał, że przedszkole to
miejsce gdzie można wspaniale spędzać czas.


Dzień Kobiet w naszej szkole


Pokaz historyczny " Wrzesień 39".


Dzień Babci i Dziadka


WYCIECZKA DO KIELC
“Nauka przez zabawę”

6 lutego 2019r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Kielc.

Program wycieczki obejmował:
Pobyt w Teatrze im. Stefana Żeromskiego- uczniowie obejrzeli spektakl,, Prędko, prędko…”na podstawie jednoaktówek Aleksandra Fredry. Następnie uczestniczyli w lekcji teatralnej, w czasie , której odbyli wycieczkę po budynku. Zwiedzili miejsca niedostępne dla zwykłych widzów. Weszli na scenę, gdzie mogli z bliska obejrzeć jej
kulisy, różne urządzenia teatralne, garderobę , gdzie aktorzy przygotowują
się do spektaklu. Pokazowi towarzyszyła opowieść o pracy aktora i funkcji
poszczególnych pomieszczeń i urządzeń teatralnych. Największą atrakcją
zajęć były warsztaty aktorskie przeprowadzone przez aktora tego teatru
pana Dawida Żłobińskiego. Wszyscy dobrze się bawili. Była to dla nich
świetna przygoda z teatrem.
Pobyt w Energetycznym Centrum Nauki- zwiedzanie interaktywnej wystawy
,,Energia”- uczniowie poznali wiele sposobów pozyskiwania energii,
mogli dotknąć wiele przedmiotów, samemu wprawić w ruch i przekonać się,
jak działają. Obejrzeli również film o pozyskiwaniu energii.

Uczniowie poznali wiele nowych rzeczy, uczyli się
poprzez zabawę. Podczas drogi powrotnej do szkoły dzielili się
swoimi wrażeniami z wycieczki.


Niezwykły gość w naszej szkole


OGŁOSZENIE

Od dnia 21 stycznia do 25 stycznia 2019 roku  świetlica szkolna będzie pełnić dyżur w godzinach 8:00 - 13:00.


SPOTKANIE OPŁATKOWE
20 grudnia  z okazji Świąt Bożego Narodzenia spotkaliśmy się w remizie OSP
w Śmiechowicach na Wigilii. Uczniowie  naszej szkoły pod opieką ks. Grzegorza przygotowali  jasełka. Rodzice natomiast zajęli się przygotowaniem pysznych potraw. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, przybyłym gościom za uświetnienie tej uroczystości.

  Spotkanie
      z                  Mikołajem
Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Mimo braku białego puchu w dniu 6 grudnia 2018 r. długo wyczekiwany Gość przybył do naszej szkoły. Najmłodsze dzieci przygotowały dla Niego inscenizację, podczas której śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja.
Wszyscy otrzymali upominki.
Na koniec wizyty zrobiliśmy sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Oczekiwane cały rok Mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów naszej szkoły.

Andrzejki w naszej szkole

29 listopada uczniowie mieli okazję do ostatnich szaleństw przed pełnym zadumy i oczekiwania na Boże Narodzenie okresem adwentu. Najważniejszym momentem obok wspólnej zabawy były wróżby! Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.


Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Jest przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.
26 listopada w przedszkolu od rana panowało wielkie poruszenie. Dzieci z przedszkola i z zerówki przyniosły swoje ulubione pluszowe misie. Śpiewały piosenki o misiach, słuchały opowiadań. Odbył się również konkurs przyrodniczy, podczas którego dzieci rozwiązywały zagadki. Tego dnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Mój przyjaciel Miś".

Pasowanie uczniów klasy I

Dnia 16 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Uczniowie  klasy pierwszej zdali swój pierwszy egzamin – m. in. pięknie śpiewając piosenki i recytując wiersze. W trakcie ślubowania dzieci zobowiązywały się do: pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku dla nauczycieli i miłości Ojczyzny. Po złożeniu ślubowania odbyło się pasowanie na ucznia.  Każde dziecko zostało dotknięte ołówkiem w ramię przez panią Dyrektor. Po części artystycznej uczniowie zostali zaproszeni do sal na pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wiele radości sprawiły dzieciom upominki.

Niezwykła lekcji chemii

W dniu 14 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się pokazy fizyko-chemiczne.
Uczniowie brali aktywny udział w serii zaskakujących i budzących podziw uczniów widowiskowych eksperymentach. W ramach pokazów dzieci mogły obejrzeć m.in. eksperymenty z wodorem, helem, powstanie kondensacji, zabawić się ciekłym azotem i wziąć udział w ciekawym eksperymencie poznawczym tzw. efekcie Stroopa. Poruszony był szczególnie ważny przy wykonywaniu wszelkich eksperymentów chemicznych aspekt bezpieczeństwa. Trudne i skomplikowane zagadnienia okraszone dowcipem i przekazane w atrakcyjny sposób i w zabawnej formie przybliżyły uczniom chemię ukazując ją jako naukę ciekawą, której warto się uczyć.

Insygnia Gminy Samborzec

Dnia 14 listopada odbyło się spotkanie z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Samborcu panem Sebastianem Mazurem. Opowiadał dzieciom o Insygniach Gminy Samborzec.

Dnia 9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Niepodległej". Były  prezentacje historyczne, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych. Uczniowie wysłuchali opowieści zaproszonych gości - pani Teresy Stępińskiej- Błasiak i pana Eugeniusza Olechowskiego. Dużym powodzeniem cieszyła się  gra terenowa, w trakcie której rozwiązywaliśmy zagadki związane ze 100- leciem Odzyskania Niepodległości. Układaliśmy żywą flagę.
Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.

" Śniadanie daje moc"
Nasza szkoła brała udział w akcji "Śniadanie daje moc". 8 listopada oglądaliśmy prezentacje multimedialne o zdrowym żywieniu. Przygotowaliśmy też pyszne śniadanie. Były kanapki i owoce, wszystko bardzo smaczne i zdrowe.

Dzień Bibliotek Szkolnych

23 października obchodziliśmy Dzień Bibliotek Szkolnych. Nasi uczniowie pod kierownictwem pani Jolanty Judy przygotowali apel z tej okazji.
Rozstrzygnięty zostal równiez konkurs plastyczny pt "Biblioteka moich
marzeń " . Było dużo zabaw i konkursów. Młodsze dzieci z uwagą słuchali bajek czytanych przez starszych kolegów.

Dzień nauczyciela


BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY - SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM

2 października w naszej szkole gościliśmy funkcjonariusza Komendy Powiatowej
Policji Grzegorza Chmielewskiego.  Pan policjant zapoznał uczniów z podstawowymi
zasadami ruchu drogowego oraz z wyposażeniem jakie posiada
funkcjonariusz policji. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania dzielnicowego. Wykazali się również znajomością na temat bezpieczeństwa.

Dzień chłopaka

W naszej szkole odbyły się obchody Dnia Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla chłopców wiele zabaw. Impreza dostarczyła uczniom i nauczycielom wiele zabawy. 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się co roku w ostatni piątek
września. W tym roku przypadł 28 września. W tym dniu uczniowie,
nauczyciele oraz wszyscy dorośli mają okazję do przypomnienia sobie
tabliczki mnożenia w ciekawy, zabawny, niebanalny sposób – w czasie
krótkich egzaminów.

WYCIECZKA DO KIELC I CHĘCIN
Dnia 19 września 2018 r. odbyła się wycieczka do Kielc i do Chęcin. Uczestnikami
byli uczniowie klas IV – VIII. Najpierw pojechaliśmy do Kielc do kina gdzie
obejrzeliśmy film „Dywizjon 303”. Kolejny etap wycieczki to Chęciny.
Spędziliśmy prawie 2 godziny w niezwykle ciekawym i inspirującym miejscu jakim
jest Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Uczniowie mogli obejrzeć ekspozycję
skupiającą się na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie ludzkim.
Poszerzyli swoją wiedzę na temat niezwykłego człowieka renesansu jakim był
Leonardo da Vinci. Wystawy przygotowane przez Centrum były inspirujące i bardzo
zaciekawiły uczniów. Później wyszliśmy na Wzgórze Zamkowe, aby zwiedzić Zamek Królewski powstały na przełomie XIII i XIV wieku. Z wieży mogliśmy podziwiać piękną
panoramę Chęcin i Gór Świętokrzyskich. Największą atrakcją zamku był skarbiec,
pokazy rękodzieła, wystawa zbroi rycerskich. Po zakupieniu licznych pamiątek opuściliśmy mury zamku i udaliśmy się do domu. Wszyscy byli zadowoleni i trochę zmęczeni.


Sprzątanie Świata „Akcja – segregacja 2x więcej, 2x czyściej”

Akcja ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowanie zasobów naturalnych
(w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej
gospodarki odpadami rozumianej jako łańcuch działań, początkiem których jest
tworzenie odpadów, następnie selektywna zbiórka i na końcu recykling. To także
zachęta do dbania o środowisko.
17 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji ekologicznej sprzątanie świata. Każda klasa miała wyznaczony teren, który solidnie posprzątano.

NARODOWE CZYTANIE

8 września 2018 roku odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego ogłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Z tej okazji w naszej szkole takie czytanie miało miejsce w poniedziałek 10 września. Uczniowie wraz z nauczycielami przeczytali wybrane fragmenty powieści.

WITAJ SZKOŁO
Po wakacyjnej przerwie - 3 września powrót do szkoły. Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Samborcu. Pani dyrektor Jolanta Ziarko powitała wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców życząc sukcesów w nauce, zdobywaniu umiejętności. Później uczniowie przywitali się w klasach ze swoimi wychowawcami.

Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 r. o godz. 9.30.
Godz. 8.00 - Msza Święta - w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Samborcu.
                                                            Serdecznie zapraszamy!



Rok szkolny 2017/2018


Życzymy miłych i bezpiecznych wakacji!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

22 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Pani Dyrektor Jolanta Ziarko
podziękowała wszystkim za cały rok ciężkiej pracy i nauki.
Za sukcesy i pilność w nauce dzieci otrzymały książki. Nagród nie zabrakło też dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Za cały rok wspólnych gier i zabaw oraz za udział w życiu przedszkolnym dzieci otrzymały dyplomy i książeczki.


WYCIECZKA SZKOLNA DO OJCOWA I KRAKOWA

21 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Ojcowa i Krakowa. Piękne widoki wynagrodziły nam trudy upału i wspinaczki. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy, Zamek w Pieskowej Skale, Grotę Łokietka  a także zabytki wspaniałego miasta Krakowa.

PIKNIK RODZINNY
17 czerwca 2018r. upłynął uczniom SP Śmiechowice upłynął uczniom
SP Śmiechowice pod znakiem zabawy i atrakcji przygotowanych przez Organizatorów Pikniku Rodzinnego. Celem imprezy było zachęcenie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi, a także dostarczenie uczestnikom wielu okazji
do radości, śmiechu i dobrego nastroju.
W programie Pikniku znalazły się występy dzieci przygotowane pod czujnym okiem nauczycieli. Przedszkolaki przygotowały wiersze i piosenki o rodzicach. Klasy O i I zaprezentowały się w tańcu „Rumianki”, jak również przedstawiły „ Tygodniowe życzenia dla Mamy i Taty”. Klasy IV – VII zaprosiły do obejrzenia przedstawienia pt. „ Demeter i Kora”, pokazującego jak wielka jest miłość matki do dziecka. Chłopcy z
klasy IV wykonując piosenkę Wojciecha Młynarskiego, podkreślili, że nie ma jak
u mamy.
Na zakończenie uczniowie klasy II i III przedstawili scenkę profilaktyczną „Nie pal przy mnie proszę” oraz układ ruchowy do piosenki „Kałużowy deszcz”.
Jak co roku dla wszystkich dzieci przewidziano wiele darmowych atrakcji m. in. dmuchany plac zabaw, gry i zabawy sportowe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy, kręcenie balonów, puszczanie baniek mydlanych i zabawy z chustą. A to wszystko w wykonaniu sympatycznych animatorek z firmy
„Stacyjkowo”.
Dzięki aktywnemu udziałowi ludzi i wspaniałej pogodzie Piknik Rodzinny był bardzo udany.
Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do cudownie spędzonego czasu.

Gminny Dzień Dziecka w Samborcu

5.06.2018r nasi uczniowie bawili się na Gminnym Dniu Dziecka w Samborcu. W programie były gry i zabawy, malowanie buziek, animacje, turniej piłki nożnej, biegi przełajowe, pokaz sprzętu strażackiego i policyjnego.

Lekcja przyrody - ŻYWE ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE
Ostatnio gościliśmy w murach naszej szkoły sporą grupę egzotycznych przyjaciół. Wzbudzili oni ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Co odważniejsi mogli dotknąć zwierzęta. Dla słuchających uważnie był konkurs, w którym po udzieleniu poprawnej odpowiedzi można było otrzymać patyczaka.

Sport i zdrowe odżywianie -
to dla nas ważne zadanie

SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

DYSKOTEKA SZKOLNA
17 maja nasi uczniowie bawili się na dyskotece szkolnej z grupą animacyjną STACYJKOWO. Gry, zabawy i tańce sprawiły dzieciom wiele radości.

Występ uczniów
na Święcie Kwitnącej Jabłoni w Samborcu

13 maja dziewczynki z Punktu Przedszkolnego "Bajeczka", Oddziału Przedszkolnego, klasy I, a także klasy V zaprezentowały swoje umiejętności taneczne podczas Święta Kwitnącej Jabłoni w Samborcu. Młodsze dziewczynki wykonałyTaniec rumianków, a starsze Shuffle dance.

Przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska
pt. ˝Opowieści z teczki profesora Książeczki˝


7 maja nasi uczniowie z klasy 0 -I wybrali się do  Gminnej Biblioteki Publicznej w Samborcu. Tam odbyło się przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska pt. "Opowieści z teczki profesora Książeczki".

Konstytucja 3 Maja

26 kwietnia w naszej szkolne uczniowie przygotowali apel upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Kolegom i koleżankom ze szkoły przypomnieli jakie wydarzenia doprowadziły do stworzenia tego bardzo ważnego dla naszej historii dokummentu, oraz jak potoczyły się losy naszego państwa po roku 1791.
 DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia to dzień, w którym cały świat obchodził uroczyście Dzień Ziemi. W tym roku hasło brzmiało  „Walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami”.
W ramach obchodów nasza szkoła zorganizowała apel, w którym przedstawiła zagrożenia naszej Ziemi oraz sposoby jak możemy dbać o nasze środowisko. Po apelu uczniowie wraz z nauczycielami posprzątali nasze najbliższe otoczenie.

Wycieczka do Sandomierza

17.04.2018r uczniowie z Oddziału Przedszkolnego i klas I -III udali się na wycieczkę do Sandomierza i Tarnobrzega. Napierw uczniowie obejrzeli spektakl w Domu Katolickim pt. Pchła Szajchrajka, a następnie udali się do podziemi. Najwięcej atrakcji dostarczyła dzieciom Sala Zabaw w Tarnobrzegu. 

PLANETARIUM " MÓJ KOSMOS"
27 marca 2018r. gościliśmy w naszej szkole MOBILNE PLANETARIUM. Jest to nowoczesna forma edukacji pozwalająca na przeniesienie się w odległe galaktyki. Za pomocą innowacyjnego sprzętu dydaktycznego przedstawiono piękno Mikro - i Makro Kosmosu w 360 stopniach. Przy pomocy projekcji specjalnego filmu edukacyjnego, sprawiającego wrażenie obrazu 3D, uczniowie wybrali się w krótką wycieczkę przez Układ Słoneczny. Oglądali planety tak, jakby byli na pokładzie promu kosmicznego, wirtualnie stąpali po księżycu, zaglądali w najdalsze zakątki kosmosu. Dostarczył niezapomnianych przeżyć, pozwolił rozbudzić zainteresowania, poszerzyć horyzonty wyobraźni.


Wkrótce Wielkanoc


Pasowanie na czytelnika

Biblioteki Szkolnej

Na początku marca uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci        w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania byli pani dyrektor Jolanta Ziarko, rodzice, nauczyciele oraz pozostali uczniowie.
Podczas pierwszej części uroczystości dzieci wysłuchały programu artystycznego przygotowanego przez koleżanki i kolegów z kl. II,III,IV dotyczący prawidłowego obchodzenia się z książką. Cztery dziewczynki wcieliły się w postać książek             i wypowiedziały w ich imieniu życzenia, jakie powinien spełnić czytelnik. Wysłuchali również fragmentu baśni, którą przeczytała pani Dyrektor. W trakcie programu pierwszaki miały okazję pochwalić się znajomością tytułów baśni, bajek. Następnie złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali
pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia każde
dziecko otrzymało okolicznościowe dyplomy, książki ufundowane przez Dyrekcję
oraz zakładki wykonane przez koleżanki z kl. II i III. Potem pierwszoklasiści
udali się do biblioteki, aby wypożyczyć pierwszą książkę.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę   i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Witaj Wiosno!!!


Dzień Świętego Patryka

17 marca to dzień świętego Patryka, patrona Irlandii.
W Vwieku święty Patryk wprowadził na wyspie chrześcijaństwo. Było to tak doniosłe wydarzenie, że na zawsze pozostał patronem państwa. Dzień św. Patryka to dzień wolny od pracy w Irlandii.
Irlandczycy ubierają się i malują na zielno, wychodzą na ulicę aby wziąć udział w licznych paradach i festynach.Tradycja obchodzenia dnia św. Patryka rozpoczęła się w IX wieku, a huczne obchodzenie irlandzkiego święta przyjęło się na całym świecie, również w Polsce
i w naszej szkole.

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

8 Marca nie zapomnieliśmy o naszych Paniach. Chłopcy
przygotowali krótki występ w którym podziękowali wszystkim Paniom i Koleżankom za ich obecność, uśmiech oraz pomoc. Były kwiaty oraz słodkości. Piękny tort od rady rodziców przetrwał jedynie na zdjęciu. Wszystkim Paniom jeszcze raz,
życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta!


WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

W czwartek 25 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do Sandomierza. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej w Domu Długosza. Zobaczyliśmy    m.in. relikwie Krzyża Świętego, rękawiczki KrólowejJadwigi, zbroje, obrazy i wiele innych ciekawych eksponatów. Odwiedziliśmy także przytulisko dla zwierząt obok wału wiślanego. Uczniowie przekazali zakrętki oraz karmę dla podopiecznych przytuliska. Kolejnym punktem programu było lodowisko, na którym doskonaliliśmy swoje umiejętności.



DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 22 stycznia zebraliśmy się w remizie OSP w Śmiechowicach by wspólnie uczcić Święto Babci i Dziadka. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje wiersze , piosenki oraz tańce. Rodzice przygotowali słodką herbatkę i ciasto. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

„…Mój kochany dziadku,
kochana babciu
życzymy wam szczęścia i dostatku.
Uśmiechajcie się zawsze
bo kochamy was szczerze
 w domu, w kinie i na spacerze…”

SPOTKANIE OPŁATKOWE
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia spotkaliśmy się w remizie
OSP w Śmiechowicach na Wigilii. Uczniowie naszej szkoły przygotowali przepiękne jasełka oraz stroiki na kiermasz świąteczny. Rodzice natomiast zajęli się przygotowaniem pysznych potraw. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, przybyłym gościom za uświetnienie tej uroczystości.



BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

„ W TOBIE JEST ŚWIATŁO”

Dnia 19 grudnia odwiedziła nas I Próbna Drużyna Harcerzy z Samborca
„Miegoń” im. Kom. BŁ. W. Miegonia dzieląc się Betlejemskim Światłem Pokoju. Przekazali życzenia na ręce pani dyrektor. Życzyli by światło zapalone w Betlejem,
miejscu narodzin Boga na ziemi – rozświetlało pokój a gasiło wojny, budziło
miłość w sercach wszystkich ludzi, wszystkich uczyło braterstwa a pokonywało
egoizm...


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

Dnia 8 grudnia panie z Gminnej Biblioteki w Samborcu pani Anna Wiater i pani Ilona Świder spotkały się z przedszkolakami i uczniami klas I – III. Tematem spotkania były tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Pani dyrektor przeczytała bajkę o zwyczajach
wigilijnych. Dzieci odgadywały kalambury związane z tematem Świąt Bożego Narodzenia i św. Mikołajem. Na koniec wszyscy wykonali piękne ozdoby świąteczne.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
6grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci od rana z niecierpliwością czekały na gościa. Uczniowie i uczennice przebrani za śnieżynki i skrzaty zaprezentowali krótką inscenizację na powitanie Mikołaja.
Wszyscy z radością odbierali prezenty, tylko najmłodsze dzieci z niepewnością
podchodziły do Mikołaja. Pani dyrektor Jolanta Ziarko z tej okazji poczęstowała
wszystkich zgromadzonych słodką niespodzianką.
 Nasze przedszkolaki odwiedził też Mikołaj z Urzędu Gminy w Samborcu. Pan Wójt Witold Surowiec z panią kierownik ZOJOG-u Izabelą Osowską wręczyli dzieciom drobne upominki.



PASOWANIE NA UCZNIA

Dzień 27 listopada 2017r. w naszej szkole to bardzo ważna data dla uczniów klasy
pierwszej. W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania
dzieci na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Śmiechowicach. Przewodnicząca
S.U. powitała wszystkich zebranych, a szczególnie gorąco bohaterów uroczystości
– uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny
pt. „Oto Ja” oparty na wierszach i piosenkach przygotowanych specjalnie na tę
okazję. Mimo stresu związanego z publicznym występem dzieci świetnie poradziły
sobie z tym wyzwaniem. Publiczność nagradzała dzielnych pierwszaków gromkimi
brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego
ślubowania. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Jolanta Ziarko dokonała
symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych oraz skierowała dużo ciepłych słów w kierunku nowych uczniów jak i ich rodziców. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych oraz upominków ufundowanych przez rodziców i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Śmiechowicach. Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek. Na zakończenie tego dnia uczniowie wraz z wychowawczynią Agnieszką Godowską posadzili pamiątkowe drzewko w naszym
ogródku. Rodzicom gratulujemy, tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy
wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
 Do braci uczniowskiej dołączyli:
Lena Lichtoń, Dawid Bandura, Julia Bartosik, Przemysław Drzazga


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić ,
a nawet zwierzyć mu się z największych sekretów.
25 listopad to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. W naszym przedszkolu obchodziliśmy je 29
listopada. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione misie, które towarzyszyły im przez cały dzień. Dzieci przedstawiły inscenizację pt. „Urodziny Misia”. Śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Obejrzeliśmy także „Niezwykłe przygody Kubusia Puchatka”. Odbył się konkurs przyrodniczy, podczas którego dzieci odpowiadały na pytania dotyczące misiów- niedźwiadków. Nie zabrakło też czytania misiowej bajki przez rodziców. Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Mój przyjaciel Miś”. Wyniki konkursu zamieszczone są w zakładce osiągnięcia. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.



ZABAWA ANDRZEJKOWA

23 listopada w naszej szkole odbyła się ZABAWA ANDRZEJKOWA. Grupa STACYJKOWO zapewniła animacje i zabawy dla dzieci. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę.



SPOTKANIA Z GWARĄ

„Mieszkańcy Ziemi Sandomierskiej swoją gwarę mają”. W naszej szkole odbywają się cykliczne spotkania z panem Andrzejem Cebulą, przewodnikiem świętokrzyskim, gminnym regionalistą, autorem książek m.in. „Słownika gwary sandomierskiej”. Podczas zajęć
uczniowie zapoznają czym jest gwara i co ją wyróżnia. Kolejne spotkania z gwarą odbędą się zgodnie z harmonogramem spotkań.



STOP PALENIU

17 listopada odbyło się spotkanie dla uczniów IV – VII pod hasłem „Palenie zabija” . Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sandomierzu pani Anna Suchecka i pani Aneta Bober przeprowadziły pogadankę na temat szkodliwości palenia. Zaprezentowały film o chorobach związanych z paleniem tytoniu. Uczniowie dowiedzieli się jakietrujące substancje zawierają papierosy, że nie tylko palenie, ale również bierne wdychanie dymu tytoniowego stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Zachęcały do zdrowego trybu życia. Uczniowie brali aktywny udział w dyskusji.



ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Spotkaliśmy się dzisiaj na apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, była to uroczystość poświęcona ojczyźnie
i walce o jej wolność. Odśpiewaliśmy hymn państwowy. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom. Tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.    Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiednie mocarstwa postanowiły nazwę „Polska” wymazać z historycznych dokumentów.

Nasza narodowa tragedia rozpoczęła się w 1772 roku. Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, pozbawiając Polaków Ojczyzny. Po dwóch pierwszych rozbiorach w 1772r. i 1793 Polacy czynili ogromne wysiłki, aby przywrócić Ojczyźnie wolność.  W 1795r. Polska przestała istnieć na mapie Europy. Polska jednak nie zginęła. Polacy nie poddali się i nie mogąc walczyć na miejscu, emigrowali za granicę do Włoch.U boku Napoleona Bonaparte tworzyli Legiony Polskie, których dowódcą był Jan Henryk Dąbrowski.

Pierwsza wojna światowa zakończyła się klęską Niemiec i Austrii oraz rewolucją w Rosji i właśnie dzięki tym wydarzeniom i walce Polaków
o wolność naszego kraju; 11 listopada 1918 roku powstało Państwo Polskie.       Dla Polaków 11 listopada 1918 roku był dniem triumfu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.11 listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa.


ŚNIADANIE DAJE MOC 2017

Od początku listopada rozpoczęły się w szkole przygotowania.
Dzieci z przedszkola i klas 0-III dowiadywały się na zajęciach o konieczności
racjonalnego odżywiania się, poznawały 12 zasad zdrowego żywienia, przypominały
sobie Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę warzyw, owoców i witamin w
codziennym jadłospisie. Ozdabiały sale lekcyjne i tablice na korytarzu hasłami
i plakatami promującymi zdrowe odżywianie.
8 listopada pani pielęgniarka Marta Bujak i panie z Powiatowej Stacji
Sanitarno- Epidemiologicznej w Sandomierzu pani Anna Suchecka i pani Aneta
Bober przedstawiły prezentację na temat „Zdrowego odżywiania i przygotowania smacznych i zdrowych posiłków”.
Obejrzeliśmy film pt. „Z Pascalem przyrządzamy zdrowe i smaczne posiłki”.
Dowiedziały się jak ważne jest spożywanie odpowiednich produktów i ruch na
świeżym powietrzu. Pani pielęgniarka przeprowadziła konkurs „Zdrowo jemy,
zdrowo żyjemy” zwracając uwagę na higienę przygotowania posiłków. Następnie dzieci z pomocą nauczycieli przystąpiły do tworzenia smacznych kolorowych kanapek. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą pamiętać o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują na zajęciach. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu tego wyjątkowego dnia i przekazała drobne upominki od dostawców owoców i mleka w szkole.

W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzono Halloween. Straszyły wiedźmy, wampiry i upiory. Okazały się jednak bardzo miłe i dla wszystkich przygotowały ciekawe konkursy ze słodkimi nagrodami. Dzieci z przedszkola szukały ukrytych słodyczy, malowały straszne postacie. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością zjadania jabłek zawieszonych na nitce. Szary papier dzieci wykorzystały, by zamienić się w mumie. Był też  konkurs na najciekawszy strój. I miejsce zajęli Hania Juda i Dawid Kot,
II miejsce: Emilka Lichtoń i Julka Bartosik, III miejsce: Kamil Wrona i Ania Rewera. W klasach IV - VII: I miejsce- Zosia Zagórska, II miejsce - Martyna Słodkowska, III miejsce - Karol Wódz. Było dużo śmiechu i zabawy.