PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
W ŚMIECHOWICACH

Doradztwo zawodowe

2024/2025
W dniu 04.10.2024 uczniowie klasy VIII na zaproszenie doradcy zawodowego z MCK Sandomierz uczestniczyli w zajęciach „Widzę siebie w tym zawodzie".
Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z ofertą MCK i 13-4 HP Sandomierz oraz wziąć udział w warsztatach doradczych w ramach preorientacji zawodowej.
W pierwszej części spotkania młodzież poznała rodzaje szkół średnich, diagnozowała własne predyspozycje zawodowe, określała swój profil zainteresowań w formie testu, zapoznała się ze ścieżkami kształcenia oraz czynnikami wpływającymi na wybór zawodu, a także informacjami na temat lokalnego rynku pracy.
W drugiej części spotkania doradcy zawodowi z WUP-u w Kielcach udostępnili młodzieży okulary Gogle VR. Uczniowie mieli do wyboru 45 krótkich filmów obrazujących pracę w różnych zawodach – począwszy od maszynisty, ratownika medycznego, kierowcy autobusu kończąc na pilocie samolotu. Uczestnicy spotkania poznali wirtualny świat wybranych zawodów oraz wykonywali charakterystyczne dla niego czynności. Nowoczesne metody umożliwiły poznanie środowiska pracy, do którego w rzeczywistości nie byłoby tak łatwego dostępu, a także rozbudziły wyobraźnię w kreowaniu własnej ścieżki kariery.Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz za wspaniałe i ciekawe zajęcia.

Uczniowie klasy 7 i 8 w ramach doradztwa zawodowego mieli okazję uczestniczyć w lekcji dotyczącej edukacji wojskowej przeprowadzonej przez młodszego chorążego Roberta Bryłę - pracownika Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu.
Spotkanie dotyczyło omawiania zagadnień związanych z programami edukacyjnymi w zakresie obronności, w tym Organizacji Przysposobienia Wojskowego (OPW), Bezpieczeństwa Obrony Wojskowej (BOW) oraz projektu CERBER-MiL.
Uczestnicy zapoznali się z nowoczesnymi rozwiązaniami w edukacji wojskowej, obejmującymi zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty szkolenia.Z pewnością była to bardzo ciekawa i atrakcyjna dla naszych uczniów lekcja. Dziękujemy za spotkanie 

2023/2024

Wizyta w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu 
22.03.2024 uczniowie naszej szkoły w ramach doradztwa zawodowego zapoznali się z kierunkami  oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzui. Mieli możliwość naocznie obserwować, czym zajmują się  uczniowie pod opieką wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.

Planuj – wyznaczaj – działaj – z MCK / OHP Sandomierz
06.02.2024 doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery przy 13-4 Hufcu Pracy w Sandomierzu - Angelika Koc, przeprowadziła z uczniami zajęcia z doradztwa zawodowego mające na celu przybliżyć młodzieży jak ważne jest świadome kształtowanie dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Wybór szkoły ponadpodstawowej to ważny krok w życiu młodego człowieka i należy mu poświęcić czas by był trafny. Celem spotkania było wsparcie młodych ludzi w procesie planowania dalszej edukacji. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat metod skutecznego planowania dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Zachęcono uczniów do korzystania z doradztwa zawodowego w MCK Sandomierz.Przybliżono ofertę edukacyjno- wychowawczą Hufca w Sandomierzu, omówiono korzyści płynące z przystąpienia do OHP, scharakteryzowano dualny system nauczania, program nauki w Szkole Branżowej I Stopnia. Wskazano na zalety praktycznej nauki zawodu, rozdano materiały informacyjno-promocyjne, plakat, ulotki MCK oraz OHP.

Dzień Doradztwa Zawodowego w ZPPO Samborzec.
 Dziękujemy za zaproszenie!!! To był fantastyczny dzień, pełen
ciekawych spotkań i dużej dawki wiedzy, którą z pewnością wykorzystamy przy wyborze szkoły średniej.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące doradztwa zawodowego:

Rodzicu – 

jak pokazują badania, to Ty masz największy wpływ na podejmowanie decyzji przez Twoje dziecko. Jesteś pierwszym doradcą swojego nastolatka w przeróżnych sprawach dnia codziennego, zatem spróbuj także wesprzeć go w wyborze szkoły  ponadpodstawowej i zawodu.
Choć towarzyszysz mu na co dzień, możesz zapytać niepewnie: 
Co mogę zrobić? Jak mogę pomóc? 

Rodzicu, przede wszystkim możesz:
  • zaobserwować, jakie czynności chętnie wykonuje Twoja córka lub syn, co ich pasjonuje, zajmuje, ciekawi i rozmawiać z nim na ten temat. Są one bowiem pierwszym źródłem informacji o jego zainteresowaniach, 
  • przyglądać się temu, w których zajęciach pozalekcyjnych Twoje dziecko czuje się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”,
  • rozmawiać na temat intersujących córkę lub syna przedmiotów szkolnych. Rozmowy te mogą być dla Ciebie kopalnią wiedzy o potencjale dziecka,
  • towarzyszyć w codziennych obowiązkach – to pozwala na zaobserwowanie przejścia z dziecięcej fazy marzeń, zawodowych fantazji przez fazę zainteresowań do krystalizacji pomysłów na siebie,
  • angażować się w życie szkoły, także we współpracę związaną ze wspieraniem uczniów w planowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej.


Webinar dla rodziców „Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych?”


Artykuł „5 rzeczy, o których warto pamiętać, rozmawiając z dzieckiem o ścieżce edukacyjno-zawodowej”: 


Predyspozycje zawodowe

Predyspozycje zawodowe – określane są mianem wrodzonych skłonności do wykonywania danego zawodu. Ściśle wiążą się z uzdolnieniami, talentami posiadanymi przez daną osobę.


Nasz charakter odbija się na sposobie naszej pracy. Pewne predyspozycje ułatwiają nam działanie w określonych zawodach i na danych stanowiskach. Jak je określić?


Rozważając problem predyspozycji zawodowych, należy zacząć od zadania sobie ważnego egzystencjalnego pytania: kim jestem? Określenie swej osobowości to praca na lata, ale istnieją pewne narzędzia pomagające ustalić nasze zdolności. Predyspozycje to pojemne pojęcie. Zawiera w sobie cechy określające osobowość, temperament, talenty oraz preferencje, czyli zainteresowania, pasje i wartości. To, jakie predyspozycje posiadamy, nie musi być dla nas oczywiste, czasami zaś, poddani presji otoczenia, uznajemy pewne zdolności za własne i idziemy przez życie niejako w cudzej skórze. Warto mieć więc w pamięci Sokratejskie zawołanie: „Poznaj samego siebie!”

Do poznania samego siebie użyteczne mogą okazać się opracowane przez psychologów i rekruterów testy predyspozycji. To zestawy twierdzeń na temat preferencji i stylów działania, które analizujemy pod kątem zgodności z naszym charakterem. „Kocham towarzystwo”, „lubię rywalizację”, „muszę mieć najpierw uporządkowane zaplecze i dopiero potem rozpocząć pracę nad projektem” - czy któryś z tych opisów możemy do sobie przypisać?

Odpowiedź ukazuje, który z rodzajów aktywności jest nam bliższy. A istnieje ich kilka: kierowniczy, społeczny, metodyczny, innowacyjny lub przedmiotowy. Odpowiednio charakteryzują one pracownika jako lidera, społecznika, metodologa, pomysłodawcę przedsięwzięć, czy też rzemieślnika. Jeśli rzetelnie zastanowimy się nad odpowiedziami, możemy trafić w dziesiątkę z wyborem zawodu, lub stanowiska zgodnego z preferowanym stylem pracy.

Istnieje możliwość poprawy niektórych niedoskonałości naszego charakteru. Załóżmy, że nasza praca wymaga od nas łatwości komunikacji z klientem, tymczasem należymy raczej do osób nieśmiałych. Nie jesteśmy bezradni, możemy nad sobą pracować - Chcąc na przykład poprawić nasze umiejętności kontaktowania się z innymi ludźmi, możemy zacząć od sporządzenia listy czynności, które wykonujemy w sytuacjach społecznych (np. mówimy komplementy, krytykujemy, narzekamy). Następnie sprawdzamy, jak często wykonujemy każdą z nich i w jakich warunkach. Na koniec możemy wyznaczyć cele, które pomogą nam stać się takimi ludźmi, jakimi chcielibyśmy być – stwierdza psycholog Robert E. Franken. Jest to metoda kreowania naszych uzdolnień oparta na samoobserwacji, wyciąganiu wniosków z naszych działań.

Psycholodzy twierdzą, że nie powinno się walczyć z dominującymi cechami charakteru, ale zaakceptować je i wykorzystać na swoją korzyść. Człowiek o uosobieniu artystycznym, z pewnością nie zrealizuje się w finansach i księgowości, bo przy wysokim poziomie kreatywności, wykonywanie powtarzanych i rutynowych prac, będzie dla niego drogą przez mękę.


Zaciekawiło Cię jakie masz predyspozycje?
Zapraszam do wykonania testów predyspozycji zawodowych!

Testy online

Poniżej znajdują się różne rodzaje testów, występujące w poradnictwie zawodowym. Jedne badają osobowość, inne predyspozycje, umiejętności i talenty. Jeśli potrzebujesz szczegółowej analizy oraz omówienia wykonanego testu, a może pogłębionej diagnozy – zapraszam na indywidualna rozmowę doradczą do mnie. Już dziś możemy wspólnie zaplanować Twoją karierę edukacyjno – zawodową!



Ciekawe strony

- filmy o zawodach "Drogi zawodowe"

- filmy animowane o wyborze szkoły i zawodu

- Mapa Karier

-Skąd czerpać wiedzę o zawodach? 
Polecamy najciekawsze kanały na YouTube i podcasty.

Kliknij, aby edytować treść...
https://pl.padlet.com/jolbig44/s95nrrq5ubfmcul4